Harrachova cesta - Po hraběcím panství
Mapa
Share

Harrachova cesta - Po hraběcím panství

Jilemnice - Roprachtice - Poniklá - Jestřabí - Benecko - Jilemnice

Harrachové jsou významný šlechtický rod, spřízněný s dalšími aristokratickými rody. Může se pochlubit řadou významných osobností - kardinálů, diplomatů a průmyslníků. Vydejme se na kole po jejich dřívějším panství.

Harrachové se dostali do Podkrkonoší za třicetileté války r. 1632 koupí zámku v Horní Branné. Přestože získali rozsáhlé statky i jinde v Čechách, Uhrách a Rakousku, hlavní působiště rodu zůstávalo většinou tady. Byli vzdělaní, podnikaví a dobří hospodáři, a pro západní část Krkonoš znamenali období prosperity. V 18. století se příze a plátno z Jilemnicka vyvážely do Harlemu, Amsterodamu či Benátek a Janova. V 19. století získalo sklářství v Harrachově světový věhlas. Do paměti lidí se nejvíce zapsal Jan Nepomuk František hrabě Harrach (1828-1909), vlastenecký šlechtic, vzorný hospodář. Podporoval počátky turistiky v Krkonoších - vybudoval turistické cesty do hor, výletní restaurace či rozhlednu na hoře Žalý. Pro své lesníky, jako první, do Čech přivezl lyže. Prozíravě r. 1904 vyhlásil první krkonošskou přírodní rezervaci. R. 1879 uspořádal hrabě Harrach v Jilemnici lesnický sjezd. Zhruba šesti stům účastníků předsedal kníže Schwarzenberg. Dlouhé řady kočárů odvážely hosty na obhlídku Harrachova hospodářství.

Od Krkonošského muzea v jilemnickém zámku se vydejte zámeckým parkem a dále po cyklotrase č. 22 k rozcestí u Labutě, dále pak po cyklotrase č. 4207 až na rozcestí Pod Kozincem. Odtud vpravo po cyklotrase č. 4206 do Dolní Sytové. U Peřimovského mostu odbočte vpravo na trasu č. 4173 a stoupejte do Roprachtic. Tady se napojte na hlavní silnici směrem na Vysoké nad Jizerou a z této silnice téměř na konci Roprachtic odbočíte doprava na polní cestu žlutě značenou. Pokračujte až do obce Jilem, dále směrem Hradsko, napojte se na hlavní silnici č. 14 na Poniklou a ze silnice záhy odbočte doleva na Stromkovice. Tam se napojíte na trasu K8, doprava na Jestřabí v Krkonoších. V Jestřabí odbočte vlevo na cyklotrasu č. 4295 a za chvilku č. 22. Projedete Roudnicí a odbočte vlevo do Křížlic. U Mikoláškova mlýna se dejte vlevo na hlavní silnici č. 286 směrem na Vítkovice a po chvíli odbočte ze silnice doprava na trasu K9 směrem na Benecko. Po výjezdu odbočte vpravo na K10 a přes Horní Štěpanice a Mrklov vyjeďte na rozcestí "Křížovky". Odtud po modré tur. značce sjeďte do Valteřic a po zelené tur. značce dojedete zpět do Jilemnice.

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (413.26 KB)
Poznejte Krkonoše na kole
Poznejte Krkonoše na kole

Nebojte se vyrazit na kolo do nejvyšších hor. Více než 900 km cyklotras vás provede přírodou, kterou jinde neuvidíte.

Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.