Poslední závod
Share

Film poslední závod připomíná nejsilnější z krkonošských příběhů

Ten příběh znáte... Příběh přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes.

 

 

Kryštof Hádek jako Bohumil Hanč

24. března roku 1913 se konal velký mezinárodní závod. V době, kdy v pohraničních Krkonoších soupeřil český živel s německým, bylo velmi důležité, aby vyhrál Čech. Bohumil Hanč byl v té době nejslavnějším českým závodníkem a tedy i největší nadějí na vítězství. Nepříznivé sněhové podmínky v nižších polohách donutily pořadatele vést trasu závodu po hřebenech. Zdejší počasí je zrádné, extrémní. Závod startoval za jasné oblohy, skončil tragicky ve sněhové vánici. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati závodu. Na pomoc mu vyrazili dva přátelé, Vrbata a Rath. Dva životy hory vzaly, Rath přežil. Dva životy, dvě legendy... Nebo tři?

Jste si jistí, že ten příběh znáte celý? Slyšeli jste již dříve jméno Emerich Rath? Odpovědí je nový film Poslední závod, který vstoupil 24. března do českých kin. 

Z filmu Poslední závod

Film Poslední závod

Pravdivý příběh bez dobových nánosů

Příběh Hanče a Vrbaty byl po století překrucován. Emerich Rath, Němec, který riskoval vlastní život, aby pomohl českému příteli, se do něj politicky nehodil. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec. 

Náročné natáčení

Film režiséra Tomáše Hodana se natáčel 32 dní na autentických místech Krkonoš. Celý štáb čelil extrémnímu a vrtkavému horskému počasí, o to pravdivější a silnější tak jistě jejich vyprávění bude. Herci, v čele s Kryštofem Hádkem (Bohumil Hanč), Markem Adamczykem (Emmerich Rath) a Vladimírem Pokorným (Václav Vrbata), prošli kurzem otužování, aby náročné natáčení zvládli. 

Premiéra

Do kin film vstoupil přesně v den 109. výročí tragického závodu. Tedy 24. března 2022

Mohyla Hanče a Vrbaty

Na běžkách po stopách Hanče a Vrbaty

Chcete si trasu závodu z roku 1913 vyzkoušet? Vydejte se z Medvědína po stopách závodníků na ski. Zastavte se u Mohyly na Zlatém návrší a vzdejte jim hold. Dejte si čaj na Labské boudě, kde Hanč vydechl naposledy. Spočiňte na chvíli s pokorou v bílé krajině. Tepla domova si pak budete vážit o to více.

Tip na výlet
Vzdejte hold příběhu přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes.

Trasa je náročná, vede po hřebenech, není určena začátečníkům. Hory umí překvapit, nepodceňujte je ani výbavu na výlet. A naopak - nepřeceňujte své síly. 

Poslední závod - HD Trailer

5, 4, 3, 2, 1...

Další články

Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny.
Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je!
Pokud jste si pro první jízdu vašich dětí vybrali Krkonoše, máme velkou radost. Poradíme, do jakého areálu s nimi vyrazit, aby byl kopec pro ně tak akorát, sjezdovka dost široká, lyžařská škola připravená pomoci, zkrátka aby to byla láska k lyžím na první svezení.