Parní jízdy na trati
Share

The Krkonose Railway Weekends

Zveme vás na dobrodružnou jízdu po trati Pojizerský Pacifik, perle krkonošské železnice! Po čtyři letní víkendy brázdí koleje z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou historické vlaky a nabízí vám jedinečný zážitek s vůní nostalgie.  

Dovezou vás také za pohádkovým rodinným programem na perónu Železniční stanice Martinice.

Užijte si báječné rodinné soboty a soutěžte s dětmi o pobyt na Labské boudě. 

Information

Download
More files
format pdf (1.31 MB)
format pdf (1.89 MB)
format jpg (233.19 KB)
Jízda parním vlakem během Krkonošských železničních víkendů

4 letní víkendy se speciálními jízdami / 4 soboty s doprovodným programem

O čtyřech letních víkendech se vypravte na Železniční stanici Martinice v Krkonoších. Kromě běžných vlakových spojů se tu totiž bude prohánět také parní lokomotiva Velký bejček nebo motorový vlak s pohádkovým jménem Hurvínek. Jízdou historickými vláčky ale vaše dobrodružství končit nemusí. Na stanici pro vás o vybraných sobotách připravujeme další zážitky! 

A co vás všechno čeká?

Ať už jedete mašinkou speciální nebo běžným spojem, vyzvedněte si na nádraží v Martinicích komiks Jízda s hrabětem. Nabízí tipy na aktivity do vlaku i na doma, hravě představí historii trati i její význam a doporučí tipy na výlety ze zastávek. 

Přibalte také letáček Léto s Pojizerským Pacifikem, jehož součástí je kvíz o ceny. Všechny otázky hravě zodpovíte, pokud na trati skutečně pojedete, nebo pokud si projdete naučnou stezku Nádraží Martinice. Odpovědi budou slosovány a vítěz získá víkendový pobyt na Labské boudě. 

Jízda s hrabětem

Kvíz ke stažení

Program v sobotu 15. 7. 2023

10:00 Perníková chaloupka

Užijte si s dětmi loutkovou pohádku přímo na perónu martinického nádraží.

11:00 Prohlídka Železničního muzea s hrabětem Janem Nepomukem Harrachem

Po pohádce máte jedinečnou možnost setkat se s jeho hraběcí milostí. Zažijte prohlídku celého areálu v doprovodu politika a mecenáše, který se zasloužil o rozkvět krkonošské železnice. 

12:20 Projížďka parním vlakem s hraběnkou

Odjíždí parní mašina Sedma 354.7152 se soupravou historických vozů. Vlakem pojede také paní hraběnka Marie Markéta a děti. Využijte jedinečné příležitosti a svezte se s nimi třeba až do Rokytnice.

Po celý den navštivte na perónu také pohádkový stan, u kterého si mohou děti vyrobit perličkovou hvězdičku a zahrát jednoduché hry, vy načerpáte inspiraci na další výlety díky tištěným materiálům. 

Parní vlak bude na trase Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou jezdit po celý víkend. 

Poslední červencový víkend se můžete po trati Pojizerský Pacifik svézt červeným motoráčkem zvaným Hurvínek. V sobotu bude na perónu martinického nádraží připraven pohádkový stan s montáží perličkových ozdobiček firmy Rautis, zábavou pro děti a informacemi pro dospělé.

Železniční muzeum bude mít své dveře otevřené a po celý den se průvodci nezastaví, aby všechny zájemce seznámili s areálem stanice a jejím příběhem. Nechte si ho vyprávět a pochopíte, na jak unikátním místě právě jste. 

Až si vyzkoušíte vše, co areál železniční stanice nabízí, vypravte se na naučnou stezku Nádraží Martinice. Není nikterak dlouhá, ale na každém zastavení se něco zajímavého dozvíte. Navíc - pokud vše pozorně pročtete, děti vyluští křížovku nebo splní jednoduché úkoly, mohou si v pohádkovém stanu vyzvednout drobnou cenu od Krakonoše. 

Plakát k akci

Jízdní řád

Druhý srpnový víkend bude opět patřit parnímu vlaku. Tentokrát do Martinic dorazí lokomotiva Bejček 423.094. Jeho typické funění a houkání uslyšíte už z dálky, stejně jako ucítíte saze vířící vzduchem. 

Jak si nejlépe užít sobotu v Martinicích?

  • V 10 hodin dorazte na Andersenovy pohádky - divadelní představení přímo na perónu martinického nádraží.
  • Po pohádce se na perónu ještě pozdržte, vyroste tu náš pohádkový stan s montáží hvězdičky, poznáváním stop, nebo barevnými puzzlíky.
  • Chcete se o areálu stanice dozvědět víc? Vypravte se na prohlídku areálu v rámci komentované exkurze Železničního muzea. Bude zaručeně bavit malé i velké. A mnoho si toho také vyzkoušíte! Označíte si vlastní kartonovou jízdenku, zkusíte si, jak se pákou ovládají návěstidla, děti se promění v pana výpravčího v kabátu a červené čepici... Kdo má dost síly, aby přehodil výhybku? 
  • Ve 12:20 odjíždí parní mašina Bejček na Rokytnici nad Jizerou. Kde vystoupit a kam se vypravit ze stanic po trati?

Tipy na výlet podél trati

Poslední prázdninový víkend se můžete po trati Pojizerský Pacifik opět svézt červeným motoráčkem zvaným Hurvínek.

Navíc, pokud dorazíte v sobotu, můžete v Martinicích strávit celý příjemný den. Jak?

  • Navštivte pohádkový stan přímo na perónu martinického nádraží. Děti si tu mohou vyrobit třpytivou hvězdičku od firmy Rautis, dospělí získají mapy a čtení o Krkonoších.  
  • Na stánku si nezapomeňte vyzvednout také kvíz do vlaku a hry, které využijete cestou po naučné stezce Nádraží Martinice. 
  • Železniční muzeum bude mít své dveře otevřené a po celý den se průvodci nezastaví, aby všechny zájemce seznámili s areálem stanice a jejím příběhem. Nechte si ho vyprávět a pochopíte, na jak unikátním místě právě jste. 
  • Vypravte se na naučnou stezku Nádraží Martinice. Není nikterak dlouhá, ale na každém zastavení se něco zajímavého dozvíte. Navíc - pokud vše pozorně pročtete, děti zodpoví kvízové otázky a splní úkoly, mohou si v pohádkovém stanu vyzvednout drobnou cenu od Krakonoše. 
  • A až se vrátíte z projížďky vlakem, putování po naučné stezce a prohlídky muzea, vyrazte na martinické fotbalové hřiště, koná se tu loučení s létem ve znamení mnoha zajímavých vystoupení, skákacích hradů a večerní taneční zábavy. 

Plakát k akci

Hrabě Harrach při prohlídce nádraží

Co je ještě dobré vědět...

Tady! Vyberte si podle aktuálního programu, zda pojedete běžným spojem, párou, nebo Hurvínkem. Nebo si jízdy nakombinujete?

Jízdní řád běžných spojů

Jízdní řád Hurvínka

Sobotní programy jsou zdarma, jízdy vláčky je třeba uhradit. Jízdenky zakoupíte ve vlaku nebo na pokladně Železničního muzea, v obou případech si připravte hotovost.

Pokud však od června do září vyrazíte za perličkovými ozdobičkami do firmy Rautis v Poniklé, předložte platnou dětskou jízdenku z libovolného vlakového spoje na trati, a děti budou mít vstup na exkurzi a výrobu jedné ozdobičky zdarma.

Ceník jízdného 

Při čekání na vlak nebo divadlo navštivte otevřené okénko nádražní kavárny. Jilemnický párek dostanete na tácek s vysockým chlebem nebo do studeneckého rohlíku. Točené pivo i malinovka, káva za hubičku do porcelánu... k dokonalosti chybí jen domácí zákusek nebo sladká dobrota z nedaleké pekárny. 

Železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších Jilemnice > Jablonec nad Jizerou > Rokytnice nad Jizerou. 

Nejvýznamnější památkou na trati je Železniční stanice Martinice v Krkonoších. Je totiž jednou s posledních stanic v republice, na které je dodnes plně funkční systém řízení z poloviny 20. století včetně mechanických návěstidel. 

Více o trati

Projekt Léto s Pojizerským Pacifikem 2024 byl finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. 

 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, manažer marketingu pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Léto s Pojizerským Pacifikem

O letních sobotách ožívá trať Pojizerský Pacifik nostalgickými jízdami a rodinným programem