Dixova brusírna
Mapa
Share

Dixova brusírna dřeva

Fabrika Temný Důl

Areálu bývalé Dixovy brusírny dřeva dominuje hlavní trojkřídlá budova, zhotovená z opracovaných rulových kvádříků. Okna a dveře jsou obloženy cihlami. Celý komplex stojí při řece Úpě v severozápadní části Horního Maršova. K továrně náleží také vysoký osmiboký komín a bývalý vodní náhon. Brusírna je od roku 1996 kulturní památkou.

Fabrika žije

V červnu 2017 byl založen "FABRIKA TEMNÝ DŮL - kulturní a vědecký spolek", jehož cílem je záchrana, oprava, užívání, rozvoj a správa nemovité kulturní památky Dixova brusírna dřeva v Temném Dole. Iniciátorem založení spolku byl Karel Chotek ml., který je také jediným vlastníkem objektu s čp. 81.

Prioritou spolku je snaha zpřístupnit komplex kulturní památky veřejnosti, a to prostřednictvím obsahu. Proto vznikl projekt Fabrika Temný Důl - Multikulturní centrum, v jehož rámci by měly vzniknout prostory otevřené pro galerie, muzea, koncertní plochy, kavárnu, a další využití. Prostor je vhodný také pro konání svateb.

Informace

Lokalita
Adresa
Temný Důl
542 26 Horní Maršov
GPS
50.6660444N, 15.7948278E
Krkonošská pivní stezka
Krkonošská pivní stezka

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Zdolejte jedinou vysokohorskou pivní stezku v České republice!