Dixova brusírna
Mapa
Share

Dixova brusírna dřeva

Fabrika Temný Důl

Areálu bývalé Dixovy brusírny dřeva dominuje hlavní trojkřídlá budova, zhotovená z opracovaných rulových kvádříků. Okna a dveře jsou obloženy cihlami. Celý komplex stojí při řece Úpě v severozápadní části Horního Maršova. K továrně náleží také vysoký osmiboký komín a bývalý vodní náhon. Brusírna je od roku 1996 kulturní památkou.

Fabrika žije

V červnu 2017 byl založen "FABRIKA TEMNÝ DŮL - kulturní a vědecký spolek", jehož cílem je záchrana, oprava, užívání, rozvoj a správa nemovité kulturní památky Dixova brusírna dřeva v Temném Dole. Iniciátorem založení spolku byl Karel Chotek ml., který je také jediným vlastníkem objektu s čp. 81.

Prioritou spolku je snaha zpřístupnit komplex kulturní památky veřejnosti, a to prostřednictvím obsahu. Proto vznikl projekt Fabrika Temný Důl - Multikulturní centrum, v jehož rámci by měly vzniknout prostory otevřené pro galerie, muzea, koncertní plochy, kavárnu, a další využití. Prostor je vhodný také pro konání svateb.

Informace

Lokalita
Adresa
Temný Důl
542 26 Horní Maršov
GPS
50.6660444N, 15.7948278E
Opravdové Krkonoše
Opravdové Krkonoše

Vydejte se z Harrachova do Žacléře anebo opačným směrem, na třídenní výlet nebo na celý týden. Užijte si ryzí přírodu, hřejivou náruč horských bud a hvězdnou oblohu.