Slunečná stráň
Mapa
Share

Z Mladých Buků na kvetoucí Slunečnou stráň

Vydejte se po prastaré cestě, kterou kdysi využívali věřící k cestě na faru. O nedělích mířili z dnes již neexistujících osad Sklenářovice a Bystřice do Mladých Buků, do kostela sv. Kateřiny, který sloužil i jim. V opačném směru poté proudili výletníci do Antonínova údolí, mezi pole, louky a do krásných bukových lesů. 

Přesně na takový výlet vás zveme. Vyrazit můžete buď také přímo od kostela, nebo třeba od vlakové zastávky. Žlutá turistická trasa vás povede do Bystřice, dříve pohostinné osady o 14 chalupách. V 19. století se sem o víkendech chodívalo z Trutnova, Svobody nebo Maršova, na trochu vyhlášeného moštu a spoustu dobré zábavy. 

Průběh trasy

 1.

Sklenářovické údolí

Rozsáhlé louky, na jaře poseté bledulkami, již dávno pohltily poslední pozůstatky původní vesnice. Nad Zlatým potokem se však dodnes tyčí starý kamenný most, místo až romantické, s jedinečnou atmosférou. Připomíná osud Sklenářovic, který byl dramaticky poznamenán mnoha událostmi. Například roku 1655 zde byla zaznamenána vůbec první lavina v Krkonoších, strhla dvě chalupy a zasypala 15 osob. Po druhé světové válce byla většina místních obyvatel vzhledem k německé národnosti odsunuta. Do tak odlehlé části hor se noví obyvatelé nehrnuli, a tak obec nebyla již nikdy obnovena. 

 2.

Slunečná stráň

Dál vás povede modrá trasa. Zastavte se na chvíli u ochranné kaple, kterou nechal postavit místní hospodář jako útulek pro pocestné. Na rozcestí Pašovka odbočte vlevo na žlutou trasu, po které dojdete na Slunečnou stráň. Kvetoucí barevné louky a působivá scenérie s dominantou Černé hory a Sněžky budou vrcholným zážitkem výletu. Na zdejších slatinných a rašelinných loukách roste mnoho ohrožených druhů rostlin, uvidíte tu orchideje nebo upolín. Zpět do Mladých Buků vás povede naučná Zlatá cesta. V horkém letním dni se ještě před návratem zastavte pro osvěžení na Lesní plovárně Sejfy. 

 3.

Lesní plovárna Sejfy

Lesní koupaliště se nachází v příjemném prostředí, které se báječně hodí pro relaxaci a nabízí výborné podmínky pro sportovní aktivity.
Lesní plovárna Sejfy Mladé Buky

Informace

Lokalita
GPX soubor