Okolo Pekelského vrchu
Mapa
Share

Okolo Pekelského vrchu

Mladé Buky

Naučná stezka vás seznámí s historií zdejšího kraje i dějinných událostech naší republiky. Věděli jste, že místní lyžařský oddíl vychoval mnoho úspěšných sportovců? A víte, s jakým velkým jménem je spojen Hrádeček? Projděte se přírodním parkem a na vrcholu Pekelského vrchu si vychutnejte výhled na východní Krkonoše. 

Do Pekla i na Hrádeček

Stanoviště poukazují na dávné dějinné události obce a nedalekého okolí. Dozvíte se například podrobnosti o drtivé povodni z roku 1897, která přinesla do Krkonoš obraz apokalyptické zkázy nebo o smutném osudu vzdělané dívky svaté Kateřiny Alexandrijské.

Naučná stezka vede územím přírodního parku Hrádeček. Zdejší skalní útvary, stejně jako nedaleká Vlčí skála či květnaté bučiny patří k významným krajinným prvkům na území přírodního parku. Stanoviště u Hrádečku seznamuje návštěvníky se sídlem bývalého prezidenta Václava Havla, který je od roku 2010 čestným obyvatelem města Trutnova a byla mu také udělena Kulturní cena města Trutnova. Pořádaly se zde tradiční Divadelní sešlosti, slavily se narozeniny Olgy Havlové, organizoval se zde festival druhé kultury, vystupovala zde řada hudebníků jako například The Plastic People of the Universe či Marta Kubišová. Zvláště po roce 68 se však Hrádeček stal dalším centrem politického odboje, připravovala se zde Charta 77 či petice Několik vět.

Stezka pokračuje přes zříceninu hradu Břecštejn, Pekelské rybníky a skály nad Peklem až na vrchol Pekelského vrchu, odkud je vidět nádherný výhled na východní Krknoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou.

Délka: 10 km

Informace

Lokalita
GPX soubor
formát gpx (108.83 KB)
Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.