Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu
Mapa
Share

Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu

Bezbariérové trasy vhodné pro kočárky i hendikepované

Trasa po vrcholových partiích Krkonoš, které chce alespoň jednou za život navštívit každý z nás. Zvládnete to i s kočárkem nebo na vozíčku, ale pokud zvolíte trasu v celé délce, připravte se na pořádnou dřinu! 

Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a je bez větších omezení vhodná též pro mechanické i elektrické vozíky.

Vyžádejte si povolení k vjezdu

K Vrbatově boudě jezdí z Horních míseček pravidelný linkový autobus. Obsluha parkoviště na Horních Mísečkách může ale vydat povolení ke vjezdu motorovým vozidlem na Vrbatovu boudu pro držitele průkazu ZTP. Trasa se tím zkrátí o 4,2 km a převýšení sníží o 300 m. Centrální parkoviště Horní Mísečky (na začátku trasy) je pro držitele průkazu ZTP zdarma.

K Mohyle Hanče a Vrbaty s asistencí

Cesta je vedena částečně po horské silničce serpentinami k Vrbatově boudě, dále kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, přes rozcestí U Čtyř pánů k Labské boudě 1300 m nad mořem. Po silnici chybí turistické značky, posléze značka červená, žlutá, modrá. Skýtá překrásné výhledy na Krkonoše (na Sněžku i na Kotel) a od Labské boudy pohled do ledovcového údolí Labského dolu. Podél cesty uvidíte objekty lehkého vojenského opevnění (z r. 1938) a Mohylu Hanče a Vrbaty.

Stoupání k Mohyle Hanče a Vrbaty je kritickým místem, osoby na vozíku budou potřebovat pomoc asistenta. Cesta je štěrková a jsou na ní příčné svodnice. 

 • Délka: 7 km, převýšení 330 m
 • Možné varianty trasy
  • Od Čtyř pánů vede odbočka po žlutě a zeleně značené trase k prameni Labe. Sjezd 2 km k Labské boudě (šotolinová cesta se zemními svodnicemi, pro vozíčkáře je cesta takřka nesjízdná, nutná asistence).
 • Bezbariérová místa pro občerstvení a úkryt na trase:
  • Jilemnická bouda: Objekt není bezbariérový, ale vozíčkáři mají možnost občerstvení na terase, pro seniory a rodiny s dětmi je vhodný.
  • Vrbatova bouda: Není přístupná pro vozíčkáře, ale bez potíží nabídne občerstvení rodinám s malými dětmi i seniorům.
  • Labská bouda: Má bezbariérový vstup do objektu i do restaurace, je vhodná pro seniory i rodiny s malými dětmi.
  • Přístřešek na rozcestí U Čtyř pánů: malý turistický přístřešek určený k úkrytu před nepřízní počasí a odpočinku, pro vozíčkáře je přístřešek nepřístupný.

Přečtěte si více o projektu Krkonoše pro všechny a další užitečné informace.

Dovolená s dětmi v Krkonoších
Dovolená s dětmi v Krkonoších

Naplňte rodinný čas v Krkonoších pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa, naplánovali trasy, připravili dobrodružný lov razítek a víme, kam se schovat při špatném počasí.

Výletní cíle a trasy v okolí