Rozhovor s Mirkou Chaloupskou
Share

Sledujte a poslouchejte podcast Naše Krkonoše

Podcast Naše Krkonoše pro vás připravujeme již třetí sezonu. Během té doby vzniklo 21 rozhovorů s osobnostmi, které prožívají v Krkonoších své životní příběhy. Každý příběh je jiný, liší se žánrem i zápletkou.

Každá osobnost má k horám odlišné pouto. Ale vždy je to pouto silné, nezřídka osudové, které mění dějovou linku. 

Pojďte si poslechnout a zhlédnout povídání slavných, i pro vás možná méně známých, ovšem neméně zajímavých, krkonošáků. Přijměte pozvání na jejich oblíbená místa, užijte si vyprávění o významných osobnostech, profesích nebo o specifickém způsobu života. 

Manžele Kreiplovi na Lesní boudě

Kdo stojí před a za kamerou

Průvodkyní je slovenská moderátorka Mária Maťková (@matkovamay), kterou do hor přivedla láska a postupně tu zapouští své kořeny. Tvorbu podcastů totiž technicky zajišťuje a kamerou zachycuje její partner, fotograf a influencer Honza Řeháček (@kopernikk). Jako umělec je typický schopností zachytit pocit okamžiku a emoce vám dokáže předat i prostřednictvím vzniklých videí. Proto vám doporučujeme podcasty nejen poslouchat, ale ideálně také sledovat a nechat se přenést na místa, která jsou pro zpovídané osobnosti klíčová. 

V roce 2022 vzniklo celkem 11 rozhovorů. Vloni jsme přidali dalších 10. Pokud vám některý z nich utekl, vrátit se k nim můžete kdykoliv. I letos se těšte na další díly, které již připravujeme.

Čtěte také
Pusťte si Krkonoše do ucha! V roce 2022 jsme vám představili novinku - rozhovory se zajímavými hosty, jejichž prostřednictvím máte možnost poznat přírodní, historické i kulturní dědictví Krkonoš.

Kde všechny podcasty najdete?

Pod názvem Naše Krkonoše v aplikaci Spotify, Google Podcasty nebo ve formě videa na YouTube. Všechny díly vám v tomto článku postupně představíme s přímými prokliky k poslechu či sledování. 

Poslouchat na Spotify

Sledovat na YouTube

Poslouchat na Google Podcasty

Naše Krkonoše 2023

21. díl - Život na kozí farmě

Jan Franta

Letošní léto neztrácelo na intenzitě ani v září, a proto jsme využili pěkného počasí a naplánovali si výlet na Kozí farmu v Rudníku. Provozuje ji mladá rodina Frantových a my jsme byli zvědaví, co obnáší péče o kozy a také co všechno musí člověk pro tento životní styl obětovat. Pojďte si inspirativní příběh poslechnout spolu s námi.

Spotify YouTube

Google Podcasty

20. díl - Srdcem Poniklé

Tomáš Hájek

Letní vánek nás přivádí do kulturní vesnice v Krkonoších. Tentokrát navštívíme starostu Poniklé Tomáše Hájka. Necháme se překvapit, na jaká místa nás zavede, a také se podíváme, co nového se postavilo nebo teprve postaví. Zajímá vás, co nám pan starosta prozradí? Poslechněte si další díl našeho podcastu Příběhy z hor.

Spotify  YouTube 

Google Podcasty

19. díl - Náčelník lanové dráhy Sněžka

Jiří Špetla

Nadměrný cestovní ruch je často diskutovaným tématem a navzdory snahám ochránců přírody je to boj na dlouhé lokty. Náčelník Jirka Špetla nám věnoval pořádný kus svého času, díky čemuž jsme se dozvěděli o historii lanovky, pracovní náplni zaměstnanců i samotného náčelníka. Pochopili jsme však, jak moc může lanovka pomoci v případě nouze a zachránit člověku život. A také to, že lanovka není hlavním problémem vysokého počtu návštěvníků Sněžky. Poslechněte si díl, který vás, věřím, zbaví zbytečných předsudků. S náčelníkem jsme virtuálně navštívili i mnoho dalších krásných míst, protože je to člověk zcestovalý a nadčasově přemýšlivý.

Spotify YouTube

Google Podcasty

18. díl - Krkonošská pivní stezka

Karel Polívka

Prázdniny se rozjíždějí na plné obrátky! Pokud váháte, kam se vydat za dalším poznáním Krkonoš, máme pro vás skvělý tip! Poznejte místní pivovary a zúčastněte se Krkonošské pivní stezky. Vypěstujete si hlad po dobrodružství a doplníte zásoby krkonošské vody. Tentokrát navštívíme provozovatele Friesových Bud a penzionu Anduly, pana Karla Polívku, který nám snad prozradí, co stojí za vznikem Krkonošské pivní stezky, co všechno na účastníky čeká a také kde se můžete na své cestě zastavit, občerstvit a ubytovat. Poslechněte si další vyprávění z hor.

Spotify  YouTube

Google Podcasty
 

17. díl - Krkonošské cyklobusy

Mirka Chaloupská

Naše další návštěva nás přivedla na Benecko, do vzdušných lázní s magickým výhledem na Kotel. Navštívíme okouzlující paní Mirku Chaloupskou, dlouholetou manažerku Svazku měst a obcí Krkonoše, která stojí mimo jiné za zrodem úspěšného projektu Krkonošské cyklobusy.  Letos slaví cyklobusy již 20 let od začátku provozu a nás zajímá, kde a jak tato iniciativa začala a jak náročné bylo celé ty roky projekt řídit. 

Pokud jste ještě nevyužili tuto skvělou službu, určitě tak učiňte. Můžete poznat nová zákoutí Krkonoš, která mají mnoho tváří.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

16. díl - Život na Lesní boudě

Michal a Olga Kreiplovi

Spolu s proměnlivým počasím a s velmi pomalým příchodem jara se vydáme navštívit manželé Kreiplovi, kteří obhospodařují a boudaří na Lesní boudě v Peci pod Sněžkou. Poslechněte si, co všechno obnáší žití na tak odlehlém místě a jak moc se vám může změnit život, když máte úzký vztah s přírodou. Budeme si povídat o ekofarmě, obhospodařování luk ve vyšší nadmořské výšce. A v neposlední řadě o lidskosti a kráse bytí, protože právě to manželé Kreiplovi ztělesňují.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

15. díl - Po stopách hraběte Harracha

Jan Luštinec

Jednou z velkých událostí tohoto roku je bezpochyby Rok Harrachů, který byl vyhlášený Národním památkovým ústavem. A proto jsme se rozhodli navštívit Krkonošské muzeum v Jilemnici, které je jednou z mnoha stop tohoto slavného rodu. Přivítal nás tam pan doktor Jan Luštinec, emeritní ředitel muzea, který stojí za zrodem mnoha úžasných projektů. Tím nejnovějším je publikace Harrachové - vznešenost zavazuje. Připomeňte si spolu s námi cnosti tohoto významného rodu a okuste šlechetnost hraběte Harracha.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

 

14. díl - Srdcem v horách celý život

Pavel Cingr, náčelník horské služby

Zima se s námi na horách loučí deštěm, sněhem a mrazem. V nížinách už ale naplno rozkvétají jarní květy a zelená tráva. My se vypravíme na ještě stále zasněžené hřebeny Krkonoš, konkrétně na chatu Výrovku, kde se konají atestační zkoušky psovodů Horské služby. Budeme si povídat s náčelníkem Pavlem Cingrem na aktuální téma pro výcvik a zásahy horoslužebníků. Poslechněte si díl s osobností, která je oddaná přírodě a s obrovskou pokorou vnímá vztah člověka a hor.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

13. díl - Úprava běžkařských tratí v Krkonoších

Stanislav Pelc

Zimní Krkonoše jsou majestátní. Sníh a mráz se rozhodl ještě na chvíli vrátit a tak se vydáme do malebné části Kořenova, za panem ředitelem projektu Jizerky pro Vás - Stanislavem Pelcem. Společně se zaměříme na problematiku úpravy tratí, která se po krocích odkrývá široké veřejnosti stále víc. Návštěvu propojíme s výhledy a povídáním zkušeného a srdcem zapáleného občana Příchovic.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

12. díl - Nejlepší česká výšková horolezkyně

Soňa Boštíková

První díl letošních rozhovorů z hor jsme odstartovali ve velkém stylu. Pozvání přijala nejlepší výšková horolezkyně, vystudovaná matfyzačka, která do roku 2007 navštívila Himaláje až osmkrát - Soňa Boštíková. Posunula český ženský výškový rekord, který dodnes nebyl překonán. Její přesah je tak obrovský, že není překvapením její aktivita ve skialpinismu. Společně se vydáme na hřebeny Krkonoš na tuleních pásech.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Tomáš Hájek

Srdcem Poniklé