Roztoky u Jilemnice
Mapa
Share

Roztoky u Jilemnice

Roztoky u Jilemnice jsou malebným místem v podhůří našich nejvyšších hor Krkonoš a rozhodně stojí za návštěvu. Bezpochyby zde najdete místa, která se Vám vryjí do srdce a kam se budete ještě po letech rádi vracet. Obec se nachází v podhůří Krkonoš. Je rozložena v délce šesti kilometrů podél silnice spojující Jilemnici se Starou Pakou. Navštěvována je díky svým památkám, kulturním akcím a půvabným místům.

Historie obce se začala psát v dobách raného křesťanství, kdy podle pověsti stál v jižní části obce hrad Prklín. Jeho existenci připomíná smírčí kříž, vytesaný na pískovcovém kameni. První písemná zmínka o obci se datuje rokem 1360. Historicky nejcennější památkou je Kostel sv. Filipa a Jakuba, postavený ve stylu českého baroka v polovině 18. století. Nejen svou polohou se stal dominantní stavbou této starobylé obce.

Mezi nejnavštěvovanější místa patří kamenná studánka Roubenka, která leží v krásném prostředí na samé hranici obce Studenec, Žďár a Roztoky u Jilemnice. Jednou z novodobějších památek je socha Mistra Jana Husa, která byla odhalena „Spolkem pro vybudování pomníku“ v roce 1903.

O bohatou kulturní nabídku se zde stará spolek dobrovolných hasičů, TJ Sokol Roztoky, Český svaz chovatelů a další. Mezi největší kulturní událost patří každoroční výstava Krakonošova tržnice.

Informace

Lokalita
Adresa
512 31 Roztoky u Jilemnice
GPS
50.5661697N, 15.4998675E
Dnes
24. 6. 2024
partlycloudy_day
17.6 °C
teplota
3 m/s
vítr

Výletní cíle v okolí