Vánoční strom Hostinné
Share

Nejkrásnější adventní zážitky v Krkonoších

Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama, vločky studí ve vlasech a šimrají na tváři. Svěží horský vzduch ovoněný jehličím zbarví dětem tváře do růžova a vám před očima promítne pohádku o bílých Vánocích.

Takový je předvánoční čas v zasněžených Krkonoších.  

Přijměte naše pozvání na adventní trhy, koncerty, výstavy, dílničky a setkání. Rozsviťte spolu s námi stromy v krkonošských městech a obcích. Podívejte se do našeho přehledu, jaké zajímavé akce se pro vás v předvánočním čase chystají, a přijeďte na výlet nebo víkend.

Přes den na lyže, boby a sáňky, večer za světýlky, svařákem a pohodou. 

Přehled adventních akcí v Krkonoších

Informace

Ke stažení
Náměstí v Trutnově

Kam vyrazit když chcete...

O 100 let zpět v parní mašině

Takový zážitek vás v zimních Krkonoších čeká jen jednou, a to během Andělských parních projížděk. Vyrazte v sobotu 9. prosince do Martinic v Krkonoších a nastupte do čoudícího parního vlaku, který potáhne historické vozy po trati zvané Pojizerský Pacifik.

Užijte si projížďku bílou krajinou, pokochejte se ojíněnými stromy podél řeky Jizery a nelekněte se čerta, který vozy spolu s andělem a Mikulášem občas proběhne. 

Foto: Jaroslav Křenek

Andělské parní projížďky

Pokud to do Martinic nestihnete o druhém adventním víkendu, nevadí. Jízdu po trati klikatící se západními Krkonošemi si můžete užít kdykoliv během roku. Motorové mašinky po trati jezdí denně a dovezou vás vstříc krásným výletům i bez sazí na čepici. 

O trati Pojizerský Pacifik

 

Užít vánoční atmosféru a nakoupit dárky na trzích

Na procházku po vánočních trzích se svařákem v ruce jsme se letos těšili asi všichni. Z těch krkonošských doporučujeme tradiční Vánoční jarmark v Jilemnici s příjemným doprovodným programem zakončený dechberoucím ohňostrojem. Koná se v sobotu 16. 12.

Nebo ty trutnovské, které můžete na Krakonošově náměstí navštívit každý den od 15. do 22. prosince, vždy s kulturním programem, občerstvením a kolotočem pro nejmenší. Krkonošské adventní trhy se konají každou adventní sobotu na malém Evropském náměstí ve Vrchlabí a přináší doprovodný program i tvořivé dílničky pro děti. 

Vidět betlém v pohybu

Metelkův mechanický betlém se vám rozezpívá a rozpohybuje před očima v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Pan Jáchym Metelka, ředitel jilemnické Dívčí školy, na něm pracoval 30 let. A přestože se již více než sto let několikrát denně pouští pro potěšení malým i velkým, funguje stále skvěle. 

Příběh začíná odbíjením půlnoci, ale celý betlém probudí k životu až andělé na nebesích svou koledou. A pak už nebudete vědět, kam dřív s očima, protože betlém zahrnuje neskutečných 142 postaviček, které vykonávají 350 různých pohybů. Než je andělé opět ukolébají k spánku...

Betlém můžete vidět od úterý do neděle v určených časech, a to v 9:00, 10:00, 11:15, 14:00 a 15:15.

Foto: Krkonošské muzeum Jilemnice

Krkonošské muzeum Jilemnice

Spočinout u Krkonošského pohádkového betlému

Zámecký park ve Vrchlabí je domovem dřevěného Krkonošského pohádkového betlému. Ježíška v něm nehledejte. Do krkonošské chalupy přeci patří Anče a Kuba. A těm se narodili Mařenka a Jeníček, děti zrovna takové, jaké hora potřebujou, jak by řekl Krakonoš. A tak se dobří horalé z okolí přišli na tu slávu podívat a capartům popřát hodně zdraví a houževnatosti. Zařaďte se mezi ně a potěšte se krásou lidské práce i přírodními materiály, ze kterých betlém vznikl. 

Dřevěné sochy v lidské velikosti jsou dílem pana Pavla Tryzny, který je vyrobil pro radost všem dobrým lidem. 

Na procházku bílou krajinou

Na Štěpána na Štěpánku, to je tradiční zimní túra pořádaná Klubem českých turistů z Benešova u Semil. Start sváteční vycházky je v 10 hodin u Turnovské chaty v Příchovicích. Připravené jsou trasy 5, 10 a 15 km pro pěší i běžkaře.

Po návštěvě kamenné rozhledny na vrchu Hvězda se může každý dle svého uvážení zúčastnit dalšího putování. 

Pochod se koná 26. 12., a to za každého počasí. 

Klub českých turistů

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Další články

Něžné bílé kvítky bledulí a sněženek jsou znamením, že zima je na ústupu a vládu nad krajinou si brzy převezme jaro. Na hřebenech bílý sníh, v podhůří bílé koberce bledulí. I to jsou jarní Krkonoše.
Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je!
Zima v Krkonoších je kouzelná a sněhobílé hřebeny lákají k výletům. Aby všechny vaše túry měly šťastný konec, je třeba zachovat zdravý rozum a nenechat se naivně okouzlit zdáním bílé romantiky.