Alena Zárybnická
Share

Naše Krkonoše - Rozhovory z hor 2023

Druhá sezona krkonošských podcastů

Také jste propadli kouzlu podcastů? Doprovází vás na cestách, při dlouhém čekání kdekoliv, nebo třeba doma v kuchyni? Pak vám vřele doporučujeme odebírat i ty naše krkonošské.

Poslechnete si v nich o místech, která máte za humny, ale která jste možná ještě neobjevili.

Strhne vás vyprávění vašich sousedů, protože to jsou lidé, kteří v Krkonoších prožívají své skutečné příběhy. Každý je jiný, svým vlastním originálním přístupem a posláním, každý s jiným, a přesto tak silným poutem k regionu. 
 

Mirka Chaloupská

Sledujte a poslouchejte rozhovory po celý rok 2023

Provede vás jimi krásná a milá Mária Maťková (#matkovamay). Slovenská moderátorka v Krkonoších sice již nějakou dobu žije, ale stále se na ně dívá zkoumajícíma očima a vždy má ty správné otázky. Rozhovory vede mile a laskavě, o každého hosta se přirozeně zajímá, setkání se nese v přátelské a vlídné atmosféře a na výsledku je to znát. Často se podcasty natáčejí v terénu, na zajímavých místech, proto doporučujeme nejen poslech, ale také shlédnutí výsledných videí. 

V roce 2022 vzniklo celkem 11 rozhovorů. Pokud vám některý z nich utekl, vrátit se k nim můžete kdykoliv

Čtěte také
Pusťte si Krkonoše do ucha! V roce 2022 jsme vám představili novinku - rozhovory se zajímavými hosty, jejichž prostřednictvím máte možnost poznat přírodní, historické i kulturní dědictví Krkonoš.

Kde všechny podcasty najdete?

Pod názvem Naše Krkonoše v aplikaci Spotify, Google Podcast nebo ve formě videa na YouTube. Všechny díly vám v tomto článku postupně představíme s přímými prokliky k poslechu či sledování. 

Naše Krkonoše 2023

21. díl - Život na kozí farmě

Jan Franta

Letošní léto neztrácelo na intenzitě ani v září, a proto jsme využili pěkného počasí a naplánovali si výlet na Kozí farmu v Rudníku. Provozuje ji mladá rodina Frantových a my jsme byli zvědaví, co obnáší péče o kozy a také co všechno musí člověk pro tento životní styl obětovat. Pojďte si inspirativní příběh poslechnout spolu s námi.

Spotify YouTube

Google Podcasty

20. díl - Srdcem Poniklé

Tomáš Hájek

Letní vánek nás přivádí do kulturní vesnice v Krkonoších. Tentokrát navštívíme starostu Poniklé Tomáše Hájka. Necháme se překvapit, na jaká místa nás zavede, a také se podíváme, co nového se postavilo nebo teprve postaví. Zajímá vás, co nám pan starosta prozradí? Poslechněte si další díl našeho podcastu Příběhy z hor.

Spotify  YouTube 

Google Podcasty

19. díl - Náčelník lanové dráhy Sněžka

Jiří Špetla

Nadměrný cestovní ruch je často diskutovaným tématem a navzdory snahám ochránců přírody je to boj na dlouhé lokty. Náčelník Jirka Špetla nám věnoval pořádný kus svého času, díky čemuž jsme se dozvěděli o historii lanovky, pracovní náplni zaměstnanců i samotného náčelníka. Pochopili jsme však, jak moc může lanovka pomoci v případě nouze a zachránit člověku život. A také to, že lanovka není hlavním problémem vysokého počtu návštěvníků Sněžky. Poslechněte si díl, který vás, věřím, zbaví zbytečných předsudků. S náčelníkem jsme virtuálně navštívili i mnoho dalších krásných míst, protože je to člověk zcestovalý a nadčasově přemýšlivý.

Spotify YouTube

Google Podcasty

18. díl - Krkonošská pivní stezka

Karel Polívka

Prázdniny se rozjíždějí na plné obrátky! Pokud váháte, kam se vydat za dalším poznáním Krkonoš, máme pro vás skvělý tip! Poznejte místní pivovary a zúčastněte se Krkonošské pivní stezky. Vypěstujete si hlad po dobrodružství a doplníte zásoby krkonošské vody. Tentokrát navštívíme provozovatele Friesových Bud a penzionu Anduly, pana Karla Polívku, který nám snad prozradí, co stojí za vznikem Krkonošské pivní stezky, co všechno na účastníky čeká a také kde se můžete na své cestě zastavit, občerstvit a ubytovat. Poslechněte si další vyprávění z hor.

Spotify  YouTube

Google Podcasty
 

17. díl - Krkonošské cyklobusy

Mirka Chaloupská

Naše další návštěva nás přivedla na Benecko, do vzdušných lázní s magickým výhledem na Kotel. Navštívíme okouzlující paní Mirku Chaloupskou, dlouholetou manažerku Svazku měst a obcí Krkonoše, která stojí mimo jiné za zrodem úspěšného projektu Krkonošské cyklobusy.  Letos slaví cyklobusy již 20 let od začátku provozu a nás zajímá, kde a jak tato iniciativa začala a jak náročné bylo celé ty roky projekt řídit. 

Pokud jste ještě nevyužili tuto skvělou službu, určitě tak učiňte. Můžete poznat nová zákoutí Krkonoš, která mají mnoho tváří.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

16. díl - Život na Lesní boudě

Michal a Olga Kreiplovi

Spolu s proměnlivým počasím a s velmi pomalým příchodem jara se vydáme navštívit manželé Kreiplovi, kteří obhospodařují a boudaří na Lesní boudě v Peci pod Sněžkou. Poslechněte si, co všechno obnáší žití na tak odlehlém místě a jak moc se vám může změnit život, když máte úzký vztah s přírodou. Budeme si povídat o ekofarmě, obhospodařování luk ve vyšší nadmořské výšce. A v neposlední řadě o lidskosti a kráse bytí, protože právě to manželé Kreiplovi ztělesňují.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

15. díl - Po stopách hraběte Harracha

Jan Luštinec

Jednou z velkých událostí tohoto roku je bezpochyby Rok Harrachů, který byl vyhlášený Národním památkovým ústavem. A proto jsme se rozhodli navštívit Krkonošské muzeum v Jilemnici, které je jednou z mnoha stop tohoto slavného rodu. Přivítal nás tam pan doktor Jan Luštinec, emeritní ředitel muzea, který stojí za zrodem mnoha úžasných projektů. Tím nejnovějším je publikace Harrachové - vznešenost zavazuje. Připomeňte si spolu s námi cnosti tohoto významného rodu a okuste šlechetnost hraběte Harracha.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

 

14. díl - Srdcem v horách celý život

Pavel Cingr, náčelník horské služby

Zima se s námi na horách loučí deštěm, sněhem a mrazem. V nížinách už ale naplno rozkvétají jarní květy a zelená tráva. My se vypravíme na ještě stále zasněžené hřebeny Krkonoš, konkrétně na chatu Výrovku, kde se konají atestační zkoušky psovodů Horské služby. Budeme si povídat s náčelníkem Pavlem Cingrem na aktuální téma pro výcvik a zásahy horoslužebníků. Poslechněte si díl s osobností, která je oddaná přírodě a s obrovskou pokorou vnímá vztah člověka a hor.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

13. díl - Úprava běžkařských tratí v Krkonoších

Stanislav Pelc

Zimní Krkonoše jsou majestátní. Sníh a mráz se rozhodl ještě na chvíli vrátit a tak se vydáme do malebné části Kořenova, za panem ředitelem projektu Jizerky pro Vás - Stanislavem Pelcem. Společně se zaměříme na problematiku úpravy tratí, která se po krocích odkrývá široké veřejnosti stále víc. Návštěvu propojíme s výhledy a povídáním zkušeného a srdcem zapáleného občana Příchovic.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

12. díl - Nejlepší česká výšková horolezkyně

Soňa Boštíková

První díl letošních rozhovorů z hor jsme odstartovali ve velkém stylu. Pozvání přijala nejlepší výšková horolezkyně, vystudovaná matfyzačka, která do roku 2007 navštívila Himaláje až osmkrát - Soňa Boštíková. Posunula český ženský výškový rekord, který dodnes nebyl překonán. Její přesah je tak obrovský, že není překvapením její aktivita ve skialpinismu. Společně se vydáme na hřebeny Krkonoš na tuleních pásech.

Spotify  YouTube

Google Podcasty

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Jan Luštinec

Po stopách hraběte Harracha

Další články

Zima v Krkonoších je kouzelná a sněhobílé hřebeny lákají k výletům. Aby všechny vaše túry měly šťastný konec, je třeba zachovat zdravý rozum a nenechat se naivně okouzlit zdáním bílé romantiky.
Rok 2024 patří v Krkonoších osobnosti a zásluhám Jana Nepomuka hraběte Harracha. Je tomu právě 120 let, kdy v Labském dole na Strmé stráni nechal vyhlásit první přírodní rezervaci v našich nejvyšších horách.
Ozvláštněte vaši zimní dovolenou nebo víkend v Krkonoších návštěvou jedné z tradičních akcí. Potkejte se s místními a poznejte kus krkonošské historie a kultury. Zasportujte si, zasmějte se, užijte si báječnou a vřelou atmosféru.