Malý Labský vodopád
Share

Burácející vodopády a dravé řeky, to jsou jarní Krkonoše

Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je! Naplánujte báječný jarní výlet, vždyť krkonošské vodopády hučící pod přívaly vody jsou v tomto období nejmohutnější a jejich návštěva je tak ještě kouzelnějším zážitkem.

Přijeďte se zaposlouchat do uklidňujícího zvuku šumících, zurčících až burácejících bystřin

Ale pozor! V podhůří je jaro se vším všudy, na některých místech na hřebenech však stále vládne zima a často jejich povrch pokrývá ledovka. Je to zrádné, nepodceňte vybavení!  Pokud se vydáte na výlet na vrcholy, nezapomeňte na teplé oblečení, kvalitní obuv a nesmeky.  

 

 

Pančavský vodopád

Vodopád nejvyšší

Králem českých vodopádů, alespoň podle výšky, je ten Pančavský. V celkové délce 148 m padá karem Labských jam. Je také nejvyšším vodopádem celé mimoalpské Střední Evropy. Nejvíce vás uchvátí právě na jaře, když je poměrně vodnatý, v létě jím protéká vody jen velmi málo. Za vidění však stojí vždy! Třeba i v době holomrazů, kdy se mění v ledovou kaskádu. Dechberoucí je za svítání.

Najdete ho na červeně značené turistické trase vedoucí od Vrbatovy boudy směrem k Labské boudě. Prohlédněte si ho z Ambrožovy vyhlídky a nahlédněte do Labského dolu.

Dále pak můžete pokračovat kamkoliv po hřebenech, třeba k prameni Labe, Sněžným jamám, nebo k Harrachovým kamenům.  

Prosíme, nesnažte se vodopád fotit z míst mimo značené cesty. Je to nebezpečné pro vás i okolní přírodu.

Vodopád na mapě

Mumlavský vodopád

Vodopád nejvodnatější

Mumlavský vodopád je v Krkonoších z hlediska šíře a průtoku vody tím nejmohutnějším. Je také velmi snadno dostupný, podél toku řeky Mumlavy k němu dojdete za pár minut z centra Harrachova a prohlédnete si ho opravdu zblízka. Pokud si jeho návštěvu chcete vychutnat v klidu, počkejte, až skončí jarní prázdniny. Od vodopádu můžete pokračovat na Krakonošovu snídani.

Cestu zpestří naučná stezka Živá mrtvá Mumlava, díky které se dozvíte třeba i o tom, že Mumlava tvoří hrnce a proč jsou nebezpečné.   

Výlet podél Mumlavy

Labský vodopád

Vodopád unikátní

Labský vodopád je svým způsobem raritou - Labe je totiž spolu s Rýnem jediným evropským veletokem, který má svůj vlastní vodopád tak blízko pramene. Ačkoliv jeho průtok není až tak velký, vějířovitý tvar mu přidává na atraktivitě - z 1 metru na horní hraně se rozšiřuje až na úctyhodných 10 metrů.

Není tedy divu, že je turisty vyhledávaný, vždyť právě díky zájmu návštěvníků shlédnout tuto přírodní nádheru byla okolo roku 1830 postavena Labská bouda. Od ní se k vodopádu snadno dostanete po modré turistické trase a prohlédnete si ho z balkonové vyhlídky na horní hraně.

Dále pak můžete pokračovat sestupem Labským dolem až do Špindlerova Mlýna

Vodopád na mapě

Huťský vodopád

Vodopád osobitý

Ve svazích Lysé hory nad Rokytnicí nad Jizerou se nachází Huťský vodopád. Je obklopen bukovými lesy, které mu dodávají velice osobitou atmosféru. Padá z výšky téměř 17 metrů a je velmi snadno dostupný po modře značené cestě z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky. Můžete z ní krátce odbočit k vyhlídkové terásce se zábradlím a poté pokračovat třeba do Harrachova.

Výlet k vodopádu

Malý Labský vodopád

Vodopád malý, ale nemálo krásný

Malý Labský vodopád je vysoký jen 5,3 metru, za to patří k těm nejširším krkonošským. Celoročně jím protéká hodně vody, proto nabízí krásnou podívanou. A navíc je velmi dobře dostupný. Dovede vás k němu ze Špindlerova Mlýna řeka Labe. Půjdete proti jejímu proudu po modře značené turistické trase do Labského dolu. Pokud máte čas na pořádný výšlap, můžete pokračovat až velkému Labskému vodopádu u Labské boudy

Výlet podél Labe

Vodopád Kamieńczyku

Vodopád polský

Polské Krkonoše nejsou na vodopády tak bohaté jako ty české, což je dáno rozdílným geologickým vývojem. Jejich svahy jsou přímočaré a jen velmi málo členité, bez hlubokých údolí. I tak ale daly vzniknout jedinečné vodní podívané! Jednoznačně nejatraktivnější je vodopád Kamieńczyku u Szklarske Poręby.

Třístupňový kaskádový vodopád padá z výšky 27 metrů a díky poměrně vysokému průtoku je jeho návštěva působivým zážitkem. 

Zobrazit na mapě

TIP

Pokud chcete o krkonošských vodopádech vědět více, stáhněte si brožurku Správy KRNAP Vodopády Krkonoš, ze které jsme také čerpali. 

Vodopády Krkonoš

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136