Bílé Labe
Share

Burácející vodopády a dravé řeky, to jsou jarní Krkonoše

Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je! Naplánujte báječný jarní výlet, vždyť krkonošské vodopády hučící pod přívaly vody jsou v tomto období nejmohutnější a jejich návštěva je tak ještě kouzelnějším zážitkem. Přijeďte se zaposlouchat do uklidňujícího zvuku šumících, zurčící až burácející potoků a řek. 

 

 

Pančavský vodopád

Vodopád nejvyšší

Králem českých vodopádů, alespoň podle výšky, je ten Pančavský. V celkové délce 148 m padá karem Labských jam. Je také nejvyšším vodopádem celé mimoalpské Střední Evropy. Nejvíce vás uchvátí právě na jaře, když je poměrně vodnatý, v létě jím protéká vody jen velmi málo. Za vidění však stojí vždy! Třeba i v době holomrazů, kdy se mění v ledovou kaskádu.

Najdete ho na červeně značené turistické trase vedoucí od Vrbatovy boudy směrem k Labské boudě. Prohlédněte si ho z Ambrožovy vyhlídky a nahlédněte do Labského dolu. Dále pak můžete pokračovat třeba k prameni Labe

Zobrazit na mapě

Mumlavský vodopád

Vodopád nejvodnatější

Mumlavský vodopád je v Krkonoších z hlediska šíře a průtoku vody tím nejmohutnějším. Je také velmi snadno dostupný, podél toku řeky Mumlavy k němu dojdete za pár minut z centra Harrachova a prohlédnete si ho opravdu zblízka. Pokud si jeho návštěvu chcete vychutnat v klidu, vyrazte mimo hlavní sezonu. Od vodopádu můžete pokračovat až na Krakonošovu snídani. Cestu zpestří naučná stezka Živá mrtvá Mumlava, díky které se dozvíte třeba i o tom, že Mumlava tvoří hrnce a proč jsou nebezpečné.   

Zobrazit na mapě

Labský vodopád

Vodopád unikátní

Labský vodopád je svým způsobem raritou - Labe je totiž spolu s Rýnem jediným evropským veletokem, který má svůj vlastní vodopád tak blízko pramene. Ačkoliv jeho průtok není až tak velký, vějířovitý tvar mu přidává na atraktivitě - z 1 metru na horní hraně se rozšiřuje až na úctyhodných 10 metrů. Není tedy divu, že je turisty vyhledávaný, vždyť právě díky zájmu návštěvníků shlédnout tuto přírodní nádheru byla okolo roku 1830 postavena Labská bouda. Od ní se k vodopádu snadno dostanete po modré turistické trase a prohlédnete si ho z balkonové vyhlídky na horní hraně. Dále pak můžete pokračovat sestupem Labským dolem až do Špindlerova Mlýna. 

Zobrazit na mapě

Huťský vodopád

Vodopád osobitý

Ve svazích Lysé hory nad Rokytnicí nad Jizerou se nachází Huťský vodopád. Je obklopen bukovými lesy, které mu dodávají velice osobitou atmosféru. Padá z výšky téměř 17 metrů a je velmi snadno dostupný po modře značené cestě z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky. Můžete z ní krátce odbočit k vyhlídkové terásce se zábradlím a poté pokračovat třeba do Harrachova.

Zobrazit na mapě

Vodopád druhý nejvyšší

Na Horní Úpský vodopád nesmíme zapomenout, ačkoliv se nachází mimo turistické trasy a zblízka jej neuvidíte. Je vysoký 129 metrů a tudíž druhý nejvyšší v naší republice. Protéká jím poměrně málo vody, proud se však tříští na drobná ramena, čímž je mezi krkonošskými vodopády výjimečný. Proto jej určitě rádi zahlédnete alespoň z modře značené trasy Obřím dolem nebo z vrcholu Sněžky. 

Zobrazit na mapě

Vodopád Kamieńczyku

Vodopád polský

Polské Krkonoše nejsou na vodopády tak bohaté jako ty české, což je dáno rozdílným geologickým vývojem. Jejich svahy jsou přímočaré a jen velmi málo členité, bez hlubokých údolí. I tak ale daly vzniknout jedinečné vodní podívané! Jednoznačně nejatraktivnější je vodopád Kamieńczyku u Szklarske Poręby. Třístupňový kaskádový vodopád padá z výšky 27 metrů a díky poměrně vysokému průtoku je jeho návštěva působivým zážitkem. 

Zobrazit na mapě

Pokud chcete o krkonošských vodopádech vědět více, stáhněte si brožurku Správy KRNAP, ze které jsme také čerpali. 

Další články

Poslední závod
Ten příběh znáte... Příběh přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes.
Přispějte na úpravu běžeckých terénů!
V Krkonoších máte naprosto ideální podmínky ke zdolávání mnoha kilometrů na běžkách – nejen po hřebenech. Je tu tolik běžecký tras, že si každý najde tu svou. Děkujeme všem, kteří se o tratě starají.
Městské kluziště Špindlerův Mlýn
Pokud jste na dovolenou do Krkonoš přibalili i lední brusle, dobře jste udělali. Máme tu kluziště vnitřní i venkovní, kluziště nejvýše položené i uměle chlazené.