Z natáčení filmu Poslední závod
Share

V hlavní roli Krkonoše

Drsné a zároveň romantické zimní prostředí nejvyšších českých hor inspirovalo řadu filmařů. Do našich srdcí se zapsalo stejně, jako osudy hlavních hrdinů. Jaké příběhy byly v Krkonoších vyprávěny?
 

Snowboarďáci

Krkonošská místa na stříbrném plátně

Špindlerův Mlýn proslavili filmaři hned několikrát. Místem zvaným Studené koleno, po cestě z Vrchlabí, vezl autobus studenty ve filmu Sněženky a machři (1982) režiséra Karla Smyczka. Další záběry filmu byly pořízeny třeba v Peci pod Sněžkou a u Moravské boudy. Na špindlerovském autobusovém nádraží vystupoval z dopravního prostředku Jiří Hrzán ve filmu Homolka a tobolka (1972), po Bílém mostě v centru pak Homolkovi kráčeli při příjezdu do města. Hláška z filmu: „To jsou panoramata!“ u našinců působí úsměv na tváři dodnes, zvláště v době, kdy hory pokrývá neprostupná hustá mlha.

Na blízkém parkovišti v centru Špindlerova Mlýna Josef Abrhám alias Dalibor Vrána nezákonně inkasoval peníze od turistického zájezdu ve filmu Vrchní prchni (1980). Mnohem později tu zloději zahodili ukradené snowboardy Rendyho a Jáchyma ve filmu Snowboarďáci (2004), přičemž své první jízdy zkoušeli ve středisku Svatý Petr, kde také stojí hotel Olympie. Ve stejném hotelu Olympie ve Sv. Petru padaly klapky i dvou dalších snímků, Pan Tau na horách (1970) a Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). 

V centru Špindlerova Mlýna u hotelu Savoy, na kdysi vyhlášené diskotéce Labužník, ale i na tratích a běžeckém stadionu na Horních Mísečkách, Vojta Kotek, režisér a herec v jednom, natočil film Padesátka (2015). Městu jsou také věnovány dva filmy pojmenované jednoduše Špindl (2017 a 2019).

Expedice YDYKSEB

S tebou mě baví svět, nejúspěšnější veselohra minulého století natočená v roce 1982, sice pojednává o expedici YDYKSEB, ale odehrává se převážně v malebné zasněžené krajině a v horské chalupě v obci Dolní Důr.

Západní Krkonoše jako exteriér pro příběh "Krakonoš a lyžníci"

Jeden z nejhezčích zimních příběhů, který se nám zapsal do srdce. Půvabný filmový příběh z r. 1981 o lidech z hor navazuje na krajové pověsti, legendy a pohádky. Režisérka Věra Šimková – Plívová ho natočila převážně v malebném prostředí zasněženého Harrachova a Rokytnice nad Jizerou. Na počátku minulého století byla právě sem přivezena novinka urychlující pohyb na sněhu – lyže. A kolem nich se rozvíjí klasický děj, jehož hlavními hrdiny jsou dva malí chlapci a jejich přítel, proslulý pašerák, který má v dětské fantazii všechny vlastnosti pána hor – Krakonoše.

Vrchlabí a legendární "Hoří, má panenko"

Komedie Miloše Formana z roku 1967 našla své zázemí pro natáčení v Kulturním domě Střelnice. Zde se odehrává většina scén z filmu, ve kterém získali své role i někteří občané města. Slavný český film je třetím celovečerním hraným filmem slavného režiséra Formana. Je komedií, v níž se tancuje, krade a hasí. Tvůrci se zde pomocí „černého“ humoru zaměřili na důsledné odhalování negativních stránek lidské povahy. Je to tedy hořká komedie o lidských nedostatcích, která vypráví o tom, co vše se může seběhnout kolem požárnického plesu v podkrkonošské obci…

Nedaleko Davidových bud pak leží skalní masiv, který byl využit v pohádce Čert ví proč.
 

Kryštof Hádek jako Bohumil Hanč

Nový film Poslední závod připomíná nejsilnější z krkonošských příběhů

Ten příběh znáte... Příběh přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes.

24. března roku 1913 se konal velký mezinárodní závod. V době, kdy v pohraničních Krkonoších soupeřil český živel s německým, bylo velmi důležité, aby vyhrál Čech. Bohumil Hanč byl v té době nejslavnějším českým závodníkem a tedy i největší nadějí na vítězství. Nepříznivé sněhové podmínky v nižších polohách donutily pořadatele vést trasu závodu po hřebenech. Zdejší počasí je zrádné, extrémní. Závod startoval za jasné oblohy, skončil tragicky ve sněhové vánici. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati závodu. Na pomoc mu vyrazili dva přátelé, Vrbata a Rath. Dva životy hory vzaly, Rath přežil. Dva životy, dvě legendy... Nebo tři?

Jste si jistí, že ten příběh znáte celý? Slyšeli jste již dříve jméno Emerich Rath? Odpovědí je nový film Poslední závod, který vstoupí na jaře do českých kin. My mu moc fandíme a těšíme se na silný zážitek. 

Pravdivý příběh bez dobových nánosů

Příběh Hanče a Vrbaty byl po století překrucován. Emerich Rath, Němec, který riskoval vlastní život, aby pomohl českému příteli, se do něj politicky nehodil. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec. 

Natáčení filmu Poslední závod

Náročné natáčení

Film režiséra Tomáše Hodana se natáčel 32 dní na autentických místech Krkonoš. Celý štáb čelil extrémnímu a vrtkavému horskému počasí, o to pravdivější a silnější tak jistě jejich vyprávění bude. Herci, v čele s Kryštofem Hádkem (Bohumil Hanč), Markem Adamczykem (Emmerich Rath) a Vladimírem Pokorným (Václav Vrbata), prošli kurzem otužování, aby náročné natáčení zvládli. 

Premiéra

Do kin film vstoupí přesně v den 109. výročí tragického závodu. Tedy 24. března 2022. Budete u toho?

Na motivy stejných událostí vznikl film Synové hor (1956), režiséra Čeňka Duby. V lednu toho roku se štáb čítající okolo šedesáti žen a mužů na tři měsíce usídlil na Labské boudě. Tehdejší jednopatrová chalupa byla postavena pro odvážné zimní návštěvníky Krkonoš a nevedla k ní žádná cesta. 

Další články

Na letošní prázdniny vyrazte do Krkonoš! Společný rodinný čas naplňte pohybem v přírodě, poznáním, zábavou a pohádkovým dobrodružstvím.
V Krkonoších je to sice často do kopce, ale cesty vedou krajinou, kterou si s dětmi zamilujete. Jak to víme? Protože jsme pro vás výlety s dětmi vyzkoušeli!
Vydejte se společně za krkonošskými výhledy, na jedinečná hřiště, krátké procházky i za společným tvořením a hraním. Tady zkrátka nuda nehrozí!