Sněhová socha hraběte Harracha
Share

Sněhovou sochu na jilemnickém náměstí již nehledejte

Více než stoletá tradice letos pokračovala a sněhová socha opět dominovala jilemnickému náměstí. Krásnou práci výtvarníka Josefa Dufka bylo možné obdivovat tak dlouho, jak zima dovolila. Po víkendové oblevě už je jen vzpomínkou. Proč tentokrát neměla podobu Krakonoše, ale hraběte Jana Nepomuka Františka Harracha? 

Rok 2023 je vyhlášený jako Rok Harrachů. Ten je velmi významně spjat s regionem Krkonoš a konkrétně s Jilemnickem poutem velmi silným. Jan hrabě Harrach byl jednou z nejvýraznějších postav rodu, mecenáš s pověstí kavalíra, bojující za zájmy českých zemí. Právě proto, jako vzpomínka na něj, i jako součást oslav celého rodu, vznikla letos tato výjimečná socha.  

Postava byla vysoká tři metry a její stavba trvala tři dny. Sníh se na náměstí vozil z okolních luk, poté hromadu hasiči poctivě kropili a nakonec jí podobu Jana Harracha vtiskl výtvarník Josef Dufek se svými pomocníky. Náměstí zdobila po 10 dní. 

Za sněhovou sochou se tak musíte vypravit o něco výš. Vysokohorské klima je pro takové umění přeci jen příznivější, a tak se můžete vypravit na zimní výlet na Labskou boudu, kde je vytesaná 15 metrů vysoká socha Krakonoše.  

Jilemnice si bude Harrachy připomínat po celý rok, stejně jako Krkonoše. Jaké akce se pro vás chystají a další zajímavosti o rodu Harrachů a jejich odkazu si přečtěte v našich článcích. 

Chci se dozvědět víc o rodu Harrachů 

Chci si vybrat zajímavou akci

Další aktuality

Nalaďte se na Velikonoce v Křišťálovém údolí. Už o víkendu 1. - 2. dubna láká Křišťálové údolí návštěvníky do otevřených sklářských hutí, šperkařských provozů ale i muzeí a tvořivých dílen.
Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů.
Jeden z nejkrásnějších dní letošní zimy si pro natáčení ve Vrchlabí vybral tým pořadu Běžkotoulky. Těšte se na nádhernou pozvánku do podhorského města, které vás svým nejen sportovním zázemím nadchne.