Hlídka na Stráži
Share

Jedinečné krkonošské stavby získaly architektonická ocenění

Hned několik zajímavých krkonošských staveb se dočkalo uznání z řad odborníků. A to v rámci dvou prestižních přehlídek nových, architektonicky zajímavých projektů. Mezi finalisty celostátní České ceny za architekturu se umístila Hlídka na Stráži v Rokytnici nad Jizerou. V rámci prvního ročníku Krkonošské ceny za architekturu byly hodnoceny stavby ve východní části regionu a hlavní ocenění získal Aparthotel Svatý Vavřinec.

Oceněné projekty jsou jedinečné nejen technicky a esteticky, ale také vybudované v souladu s horskou krajinou a citlivě zasazené do jejího příběhu. Gratulujeme!

Hlídka na Stráži

Česká cena za architekturu 2022

Prestižní soutěžní přehlídka vyhlášená Českou komorou architektů, oceňuje a propaguje kvalitní výsledky práce začínajících i etablovaných architektů. Odborná porota nehodnotí pouze estetickou a technickou část projektů, ale také příběh jejich budování, propojenost s prostředím, ve kterém vznikají.

Hlídka na Stráži čestným finalistou

Proto je skvělým úspěchem, že se mezi pěticí finalistů umístila rokytnická Hlídka na Stráži. Soubor jedinečných vyhlídek, které jsou součástí lesoparku, porotu uchvátil. Stačí si přečíst úvod jejich hodnocení: 

"Hlídka na Stráži je zhmotnělý sen, pohádka, která se stala skutečností."

Souhlasíme, gratulujeme a zveme vás k návštěvě. 

Hlídka na Stráži

Krkonošská cena za architekturu

Prvním rokem se v Krkonoších pod záštitou Českého centra pro architekturu a MAS Krkonoše uskutečnila regionální architektonická přehlídka. Jejím cílem je podnítit diskusi a zájem veřejnosti i samospráv o kvalitní a udržitelnou architekturu. 

Dle slov realizátora soutěže je ocenění kvalitních realizací v našem regionu důležité. Prezentují nejen práci architektů a krajinářů, ale především zodpovědné investory a zadavatele, privátní i veřejné.

Významnou součástí celého projektu je putovní výstava nominovaných děl po obcích v hodnoceném území.

Aparthotel Svatý Vavřinec

Hlavní cenu získal Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou

Jedinečná stavba v srdci horského střediska se stala jednoznačným vítězem prvního ročníku Krkonošských cen za architekturu. A to nejen díky vlastními návrhu a realizaci, ale také s ohledem na profesionální postup soukromého investora. 

„Vznikl soubor, který výrazně předefinoval předchozí urbanistický kontext centra Pece pod Sněžkou. Je architektonicky vysoce kvalitní a funkčně podporuje život v obci. Již dnes je možno říci, že jeho realizace spoluiniciovala kvalitní rozvoj celého horského letoviska,“ okomentoval udělení hlavní ceny Tomáš Veselý.

Těší nás, že hlavní ocenění putuje k jednomu z našich skvělých partnerů. 

Aparthotel Svatý Vavřinec

3 speciální ceny

  • Krkonošské lávky a útulny jako nejlepší počin veřejného investora (obojí vzniklo ve spolupráci Správy KRNAP se studenty Fakulty architektury ČVUT)
  • Rýchorské náměstí v Žacléři jako nejlepší počin v oblasti práce s veřejným prostorem
  • Zvonička na Vlašských boudách jako nejlepší počin ve spiritualizaci krajiny

Všem oceněným gratulujeme!

Info:

  • Významným partnerem je Nadační fond ŠKODA Auto
  • Zdroj informací: earch.cz

Další aktuality

Josef Polášek zavítal do Krkonoš, aby navštívil hostince s jedinečnou horskou atmosférou. Již 1. února odvysílala Česká televize díl pořadu Příběhy starých hospod z Libereckého kraje, buďte u toho.
V únoru obvykle vrcholí masopust – snad nejvíce bujarý svátek v roce. Toto období (neboli fašank či ostatky) je dobou hodování, plesů a veselí. Než se úplně rozloučíme s paní Zimou, přijměte naše pozvání do míst, kde je pro vás připraven rozmanitý program.
Královéhradecký kraj nabízí sportovním talentům z celé republiky skvělé zázemí zimních středisek Špindlerova Mlýna, Vrchlabí a sportovišť v Trutnově a