Jak šel čas s vládcem našich hor
Share

Jak šel čas s vládcem našich hor

Věděli jste, že Krakonoš nebyl vždy ten sympatický ochránce našich nejvyšších hor s plnovousem a fajfkou v ruce?

Terezice Váchalová se mu podívala "na zoubek" a my se díky ní můžeme o tomto duchovi hor, který v různých podobách chrání celé Krkonoše před chamtivými hledači pokladů, pytláky a dalšími nenechavci, dozvědět více.

"Úplně původně byl Krakonoš (jinak známý jako Rübezahl, česky Rýbrcoul) velmi prapodivnou postavou, spíše až démonem, s parohy, zobákem, kozíma nohama a ocasem držící hůl/kopí, který strašil pocestné a sváděl je z cesty. Nebo tak si ho alespoň někdy v 16. století nakreslil do své mapy tehdejší pedagog.

Později se o něm mluvilo jako o někom, kdo na sebe bere pokaždé jinou podobu – někdy obra, někdy trpaslíka, někdy myslivce a někdy třeba kohouta.

No nevím jak vy, ale já si za svého Krakonoše radši volím toho spravedlivého a dobrotivého z Krkonošských pohádek.

A věděli jste, že Krakonoš (ten, jak ho už spíše známe dnes), byl předlouhou pro J. R. R. Tolkiena a jeho Gandalfa? Údajně se k němu dostal pohled s vyobrazením našeho Ducha hor (když si do Googlu zadáte „Josef Madlener - Der Berggeist“ tak ten obrázek uvidíte), ke kterému si napsal „The origin of Gandalf“. "

Terezice Váchalová je milovník hor, pomalých snídaní, kafe a života. S úctou k přírodě. Máma a psí máma. S kloboukem na hlavě a foťákem v ruce. Více se o ní dozvíte na jejím Instagramu.

Navštivte stránku Pohádkové Krkonoše. Naleznete zde tipy na akce, příběhy o Krakonošovi a mnoho dalších zajímavých informací.

Úvodní foto: Zdeněk Horák

Další články

Poslední závod
Ten příběh znáte... Příběh přátelství, obětavosti, pevné vůle a síly ducha. Odehrál se před více než 100 lety, v bílé náruči zimních hor ale rezonuje dodnes.
Přispějte na úpravu běžeckých terénů!
V Krkonoších máte naprosto ideální podmínky ke zdolávání mnoha kilometrů na běžkách – nejen po hřebenech. Je tu tolik běžecký tras, že si každý najde tu svou. Děkujeme všem, kteří se o tratě starají.
Městské kluziště Špindlerův Mlýn
Pokud jste na dovolenou do Krkonoš přibalili i lední brusle, dobře jste udělali. Máme tu kluziště vnitřní i venkovní, kluziště nejvýše položené i uměle chlazené.