Dolní Kalná
Mapa
Share

Dolní Kalná

Dolní Kalná je usazena v malebném údolí, vesnice je protkána dvěma potoky a obklopena zalesněnými kopci s nejvyšším vrcholem 497 metrů nad mořem. Je oblíbeným místem pro rodinnou dovolenou. Svou polohou je obec ideálním výchozím bodem nejen pro návštěvu Krkonoš, ale též malebného Podkrkonoší, Českého ráje a Zvičínska.

Výhledy na panorama Krkonoš

Dominantou obce je barokní farní kostel Navštívení Panny Marie a sv. Václava. Byl vystavěn nad základy původně evangelického kostela, o němž jsou první zmínky již ze 14. století. Kázal zde před svým odchodem z Čech do Polska J. A. Komenský. V okolí obce vedla v dřívějších dobách stará zemská stezka Příčnice, která později spojovala Kuks s Horní Brannou a vedla až do Harrachova. Po části této stezky se můžete projít i dnes a za hezkého počasí jsou z ní krásné výhledy na panorama Krkonoš i okrajové části Jizerských a Orlických hor. Na druhé straně jsou vidět vrchy Bradlo, Zvičina, Staropacké hory, výjimečně i liberecký Ještěd.

Na kole, pěšky i z výšky

V okolí je řada atraktivních cílů pro pěší turistiku i výlety na kole po cyklostezkách, ale i náročnějších trasách pro horská kola. Okolí Dolní Kalné a Slemena má řadu krásných zákoutí a svádí k procházkám a výletům do přírody, místní lesy jsou oblíbeným cílem houbařů. V zimě jsou zde udržovány turistické běžkařské tratě. V obci sídlí paraglidingová škola s možností domluvit si tandemové lety.

K rekreaci a sportu slouží lesní areál autokempu a koupaliště. Sportovci mají v areálu k dispozici fotbalové hřiště a pískový kurt na plážový volejbal.

Užitečné odkazy

Informace

Lokalita
Adresa
Dolní Kalná 178
543 74 Dolní Kalná
GPS
50.5405542N, 15.6439675E
Dnes
30. 5. 2024
fair_night
16.5 °C
teplota
2.1 m/s
vítr