Vychutnejte si Krkonoše!
Share

Vychutnejte si Krkonoše!

Nezapomeňte při návštěvě Krkonoš a Podkrkonoší ochutnat tradiční speciality, které jsou jsou připraveny z obyčejných ingrediencí jako jsou brambory, houby, borůvky, vejce nebo zelí. Postupem času se tyto pokrmy začaly vylepšovat například masem, klobásou a dalšími uzeninami a často najdete různé obměny těchto tradičních jídel. Chutnají každopádně báječně!

Krkonošské kyselo reprezentuje typické jídlo Krkonoš. Hustá polévka s pikantně nakyslou chutí a houbami získává svou charakteristickou chuť díky chlebovému kvásku. Ochutnat ho můžete například v hotelu Horní Pramen a v Orea Resortu Horal ve Špindlerově Mlýně, v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, nebo na Horském hotelu Tetřeví boudy v Dolním Dvoře. Věřte, že si ho zamilujete!

Poctivá krkonošská kulajda voní po houbách a kopru. Díky její sytosti ji můžete podávat i jako hlavní chod. Tradiční kulajda se připravuje z brambor, smetany, kopru, hub a vajíček, univerzální recept však neexistuje. Na vynikající kulajdu se zastřeným vejcem vás srdečně zve Pension Slunečnice ve Špindlerově Mlýně, Grund Resort v Mladých Bukách, ochutnáte ji i na Friesových boudách ve Strážném nebo v pivovaru Trautenberk v Malé Úpě. Jídla zde připravují s láskou z kvalitních a lokálních surovin.

Mezi tradiční krajové speciality patří také krkonošský oukrop, což je nenáročná česneková polévka, která v sobě má kouzlo krkonošských pohádek. Funguje i jako takzvaný "vyprošťovák" po náročném večeru. A je naprosto jednoduchý, můžete si ho uvařit i doma. Dáte vařit vodu, do ní přisypete kmín a chvíli povaříte. Než se kmín povaří, dáte do každého polévkového talíře 1 prolisovaný stroužek česneku (nebo více - podle chuti), špetku soli, kousek másla a krajíc chleba natrhaný na kousky. Pak vše v talíři zalijete kmínovou vodou a posypete čerstvou majoránkou a pažitkou. A je hotovo. 

Jednoduché a chutné jsou Krkonošské sejkory, pečené zlatohnědé placky z mouky, brambor, sádla, vejce a bylinek. Můžete si na nich pochutnat například na Tetřevích boudách, kde je doplnili kysaným zelím a uzenou panenkou. Tetřeví boudy si na tradiční česká jídla celkově potrpí, můžete zde ochutnat například i oblíbená Krakonošova žebra nebo obložené prkénko, které je plné farmářských sýrů a uzenin a doplněné paštikou, křenem, čerstvým chlebem a nakládanou zeleninou. 

Bramboráky už zná každý, ale vyzkoušeli jste brambory nahradit kysaným zelím a osmažit si zelňáky? Vyzkoušejte si je uvařit, nebo si na nich pochutnejte v Orea Resortu Horal ve Špindlerově Mlýně. Jsou jednoduché a přitom velmi chutné. Zelí scedíte a dáte do větší misky. Nekrájíte na menší kousky, protože jinak se budou zelňáky hůře tvarovat. Přidáte jedno vejce, ideálně čerstvý medvědí česnek, osolíte, opepříte a promícháte. Na rozpálenou pánev s olejem nasypete najemno nakrájenou cibuli a přidáte nakrájenou klobásu, kterou orestujete. Následně cibuli s klobásou přidáte do mísy spolu s druhým vejcem, přisypete mouku a vypracujete těsto, z kterého vytvarujete placky a osmažíte v oleji. Smažíte dozlatova na mírném ohni, aby se zelňáky dostatečně prosmažily. Podávat můžeme s dipem ze zakysané smetany s česnekem a čerstvou pažitkou.

Vynikající jsou také krkonošské špecle a pokud jste milovníky sladkých pokrmů, tak si určitě nenechte ujít škubánky, jinak též kucmoch. Uvařené brambory zasypané moukou a zalité trochou vody se rozmačkají a rozmíchají tak, aby vzniklo tuhé a hladké těsto. Z tohoho těsta se pak lžící namočenou v rozpuštěném sádle vykrajují škubánky, zdobí se mákem, případně tvarohem a moučkovým cukrem.

Tradiční sladkou pochoutkou na mnoha horských chatách jsou také kynuté borůvkové knedlíky s tvarohem a cukrem. Hotel Horizont, Chalupa Na Rozcestí a Děčínská bouda jsou svými knedlíky vyhlášené a stojí za to se přesvědčit, zda oprávněně.

Slaďoučké peciválky se sirobem pocházejí z Podkrkonoší. Jsou výborné, velmi chutné a syté. Nenechte se dlouho pobízet, Grund Resort v Mladých Bukách se těší na vaši návštěvu.

Na regionální a krkonošskou kuchyni se zaměřuje Krkonošská hospůdka, která je součástí resortu Sv. František ve Špindlerově Mlýně. Prosklená stěna vám poskytne unikátní rozhled do krkonošské přírody a když se zatopí v krbu, se budete cítit jako na chalupě u babičky.

Více informací (nejen) o krkonošských specialitách naleznete na stránkách CzechSpecials.

Přejeme vám dobrou chuť!

 

Další články

Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama. Svěží horský vzduch ovoněný jehličím zbarví dětem tváře do růžova a vám před očima promítne pohádku o bílých Vánocích.
Poradíme, jaký areál je vhodný pro začínající lyžaře. Kterou stopu zvládne i malý běžkař. A jakými dalšími rodinnými zážitky dovolenou u nás vyladit k dokonalosti.
Vánoční dárky k radosti i užitku, jejichž koupí podpoříte místní výrobce a spolu s kterými darujete i kousek krkonošské tradice… To jsou regionální produkty, snoubící lásku a úctu k řemeslu i horám.