Vychutnejte si Krkonoše!
Share

Vychutnejte si Krkonoše!

Nezapomeňte při návštěvě Krkonoš a Podkrkonoší ochutnat tradiční speciality, které jsou jsou připraveny z obyčejných ingrediencí jako jsou brambory, houby, borůvky, vejce nebo zelí. Postupem času se tyto pokrmy začaly vylepšovat například masem, klobásou a dalšími uzeninami a často najdete různé obměny těchto tradičních jídel. Chutnají každopádně báječně!

Krkonošské kyselo reprezentuje typické jídlo Krkonoš. Hustá polévka s pikantně nakyslou chutí a houbami získává svou charakteristickou chuť díky chlebovému kvásku. Ochutnat ho můžete například v hotelu Horní Pramen a v Orea Resortu Horal ve Špindlerově Mlýně, v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, nebo na Horském hotelu Tetřeví boudy v Dolním Dvoře. Věřte, že si ho zamilujete!

Poctivá krkonošská kulajda voní po houbách a kopru. Díky její sytosti ji můžete podávat i jako hlavní chod. Tradiční kulajda se připravuje z brambor, smetany, kopru, hub a vajíček, univerzální recept však neexistuje. Na vynikající kulajdu se zastřeným vejcem vás srdečně zve Pension Slunečnice ve Špindlerově Mlýně, Grund Resort v Mladých Bukách, ochutnáte ji i na Friesových boudách ve Strážném nebo v pivovaru Trautenberk v Malé Úpě. Jídla zde připravují s láskou z kvalitních a lokálních surovin.

Mezi tradiční krajové speciality patří také krkonošský oukrop, což je nenáročná česneková polévka, která v sobě má kouzlo krkonošských pohádek. Funguje i jako takzvaný "vyprošťovák" po náročném večeru. A je naprosto jednoduchý, můžete si ho uvařit i doma. Dáte vařit vodu, do ní přisypete kmín a chvíli povaříte. Než se kmín povaří, dáte do každého polévkového talíře 1 prolisovaný stroužek česneku (nebo více - podle chuti), špetku soli, kousek másla a krajíc chleba natrhaný na kousky. Pak vše v talíři zalijete kmínovou vodou a posypete čerstvou majoránkou a pažitkou. A je hotovo. 

Jednoduché a chutné jsou Krkonošské sejkory, pečené zlatohnědé placky z mouky, brambor, sádla, vejce a bylinek. Můžete si na nich pochutnat například na Tetřevích boudách, kde je doplnili kysaným zelím a uzenou panenkou. Tetřeví boudy si na tradiční česká jídla celkově potrpí, můžete zde ochutnat například i oblíbená Krakonošova žebra nebo obložené prkénko, které je plné farmářských sýrů a uzenin a doplněné paštikou, křenem, čerstvým chlebem a nakládanou zeleninou. 

Bramboráky už zná každý, ale vyzkoušeli jste brambory nahradit kysaným zelím a osmažit si zelňáky? Vyzkoušejte si je uvařit, nebo si na nich pochutnejte v Orea Resortu Horal ve Špindlerově Mlýně. Jsou jednoduché a přitom velmi chutné. Zelí scedíte a dáte do větší misky. Nekrájíte na menší kousky, protože jinak se budou zelňáky hůře tvarovat. Přidáte jedno vejce, ideálně čerstvý medvědí česnek, osolíte, opepříte a promícháte. Na rozpálenou pánev s olejem nasypete najemno nakrájenou cibuli a přidáte nakrájenou klobásu, kterou orestujete. Následně cibuli s klobásou přidáte do mísy spolu s druhým vejcem, přisypete mouku a vypracujete těsto, z kterého vytvarujete placky a osmažíte v oleji. Smažíte dozlatova na mírném ohni, aby se zelňáky dostatečně prosmažily. Podávat můžeme s dipem ze zakysané smetany s česnekem a čerstvou pažitkou.

Vynikající jsou také krkonošské špecle a pokud jste milovníky sladkých pokrmů, tak si určitě nenechte ujít škubánky, jinak též kucmoch. Uvařené brambory zasypané moukou a zalité trochou vody se rozmačkají a rozmíchají tak, aby vzniklo tuhé a hladké těsto. Z tohoho těsta se pak lžící namočenou v rozpuštěném sádle vykrajují škubánky, zdobí se mákem, případně tvarohem a moučkovým cukrem.

Tradiční sladkou pochoutkou na mnoha horských chatách jsou také kynuté borůvkové knedlíky s tvarohem a cukrem. Hotel Horizont, Chalupa Na Rozcestí a Děčínská bouda jsou svými knedlíky vyhlášené a stojí za to se přesvědčit, zda oprávněně.

Slaďoučké peciválky se sirobem pocházejí z Podkrkonoší. Jsou výborné, velmi chutné a syté. Nenechte se dlouho pobízet, Grund Resort v Mladých Bukách se těší na vaši návštěvu.

Na regionální a krkonošskou kuchyni se zaměřuje Krkonošská hospůdka, která je součástí resortu Sv. František ve Špindlerově Mlýně. Prosklená stěna vám poskytne unikátní rozhled do krkonošské přírody a když se zatopí v krbu, se budete cítit jako na chalupě u babičky.

Více informací (nejen) o krkonošských specialitách naleznete na stránkách CzechSpecials.

Přejeme vám dobrou chuť!

 

Další články

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku. Horské cesty pod nohama a v jejich cíli jeden z pivních speciálů.
Pojďte s dětmi do Pohádkových Krkonoš! Navštivte zajímavá místa, sbírejte razítka a užijte si skvělé rodinné výlety v jedinečné přírodě nejvyšších českých hor.
Krkonošské cyklobusy od 25. 5. opět v provozu! 9 linek křižuje naše hory od západu po východ. Pomohou s dopravou na vrcholy, umožní vychutnat božské výhledy a užít si sjezd zpět do údolí.