Preciosa Lighting
Share

Víkend Křišťálového údolí 2023

14. - 15. říjen 2023

Víkend Křišťálového údolí se stává tradiční akcí, kdy jak místní, tak turisté nejen z Česka navštěvují velké i drobné výrobce skla a bižuterie, šperkařské dílny, umělecké školy a muzea po celém Libereckém kraji. V sobotu 14. a v neděli 15. října otevře své dveře víc než 50 výrobců, kteří návštěvníkům nabídnou nejen pohled do výroby, ale často i možnost vyzkoušet práci sklářů či šperkařů vlastníma rukama. Víkendu Křišťálového údolí se letos účastní například družstvo umělecké výroby Granát Turnov, které otevře své provozy pro veřejnost vůbec poprvé za 70 let své existence. Své provozy otevře i Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, ta má pro všechny, kromě prohlídek svých provozů, připravené překvapení v podobě téměř 200 metrů čtverečních velkého obrazu, takzvaného murálu, na jedné ze svých budov.

Unikátní skleněná stezka

Víkend otevřených dveří začíná ale už v pátek 13. 10., Brniště bude slavit otevření unikátní Skleněné stezky. Nová turistická stezka zaměřená na sklo připomene bohatou sklářskou historii Máchova kraje i současné významné sklářské osobnosti a společnosti. Návštěvníci jsou zváni na komentovanou prohlídku zhruba dvoukilometrové stezky. Sraz je v 15 hodin u barevně zářícího Skleněného stromu, který vytvořili skláři v huti Pačinek Glass. 

Do Krkonoš v sobotu 14. října

Křišťálové údolí se během druhého říjnového víkendu rozdělí na dvě části. V sobotu 14. října se na návštěvníky připravuje východ Křišťálového údolí, tedy Krkonoše, Český ráj a Jizerské hory. V neděli 15. října pak západní část, což jsou Lužické hory. 

V Krkonoších můžete navštívit dvě místa, neodmyslitelně spjatá s historií i současností sklářského řemesla. Sklárnu Novosad&Syn v Harrachově a Rautis v Poniklé. Tam můžete zažít speciální program Perlařské řemeslo UNPLUGGED! V sobotu 14.10. 2023 se budou konat tři speciální noční výpravy do perlařských dílen. Kapacita omezená, on-line rezervace na www.rautis.cz nutná!

Kompletní víkendový program

Celá tisková zpráva
 

Další aktuality

Po náročných prvních měsících provozu a zejména po velkém vytížení v období jarních prázdnin potřebuje expozice Muzea Krkonoš, ale také expozice ve Čtyřech historických domcích na nám. Míru krátkou pauzu na odpočinek zaměstnanců a drobnou údržbu.
Stará poštovní cesta mezi Vrchlabím a Dolním Dvorem na svých bedrech přenesla již nesčetně poutníků. Mnozí z nich jistě spočinuli u kaple, která už je ovšem minulostí. Spolek Zdravé Krkonoše, který se zabývá záchranou nebo obnovou sakrálních staveb na území Krkonoš a okolí, nyní přichází s iniciativou vybudovat zde kapli novou. Prostřednictvím sbírky na Donio se může tvůrcem nové sakrální stavby stát každý z vás.
Měsíc duben odstartují Velikonoce se svými tradičními zvyky. Jarní paprsky nás nejen zahřejí, ale přímo nás budou ponoukat k výšlapům do rozkvetlé přírody za příjemného doprovodu ptačího zpěvu. Avšak nejen procházky naplňují naše potřeby, proto přijměte pozvání na pestré akce do různých míst Krkonoš.