Share

Stanislav Zindulka

herec

Narodil se 5. května 1932 v Jilemnici.

Jeho rodiče byli ochotníci, a tak již v pěti letech měl možnost poprvé vstoupit na divadelní prkna v představení jilemnických ochotníků Prodaná nevěsta.

Po úspěšném absolvování gymnázia v Jilemnici, vedli jeho další kroky na pražskou DAMU. Po absolvování konzervatoře svůj herecký talent uplatnil v divadle v Hradci Králové. V roce 1966 přijal nabídku angažmá v Divadle bratří Mrštíků v Brně. Zde také vyučoval na brněnské konzervatoři a spolupracoval s brněnským loutkovým divadlem Radost. Od roku 1989 účinkoval v Městských divadlech pražských a poté v Činoherním klubu.

Nezapomenutelné role také ztvárnil ve filmu. Mezi nejznámější filmy, ve kterých si zahrál, patří například Smrt krásných srnců, Konec básníků v Čechách nebo Báječná léta pod psa. Za vedlejší roli ve filmu Babí léto byl oceněn Českým lvem. Vidět jsme jej mohli také v televizních pohádkách Anděl Páně nebo Kouzelný měšec. Zahrál si též ve skvělých seriálech jako například Vlak dětství a naděje, Bylo nás pět nebo Četnické humoresky.

I jeho osobní život byl naplněný radostí a láskou. V roce 1959 se oženil. S manželkou Milenou měl dva syny, a také čtyři vnoučata.

Jeho životní krédo: „Lepší se utahat než zrezivět“.

Zemřel 14. března 2019 v Praze.