Vysocké zelí
Share

Špičaté Vysocké zelí

Špičaté hlávky červeného zelí zdobily políčka kolem Vysokého nad Jizerou po staletí. Vysocké zelí – hlavatka patřilo k tomuto koutu neodmyslitelně nejen v krajině, ale i na talíři. Podhorské stráně nedají žádnou úrodu snadno, ale pro špičaté červené zelí jsou jako stvořené. Vysocké zelí je takový „poklad Krkonoš“, sazenice i semínka si proto každý pěstitel pečlivě chrání. Tradice pěstování červeného, špičatého Vysockého zelí je v rodině pana Vondráka více jak 100 let. Sklizeň probíhá v prvé polovině října ručně, hlávky zelí jsou velice křehké a šťavnaté. Po sklizni se zelí krouhá a šlape ve velkých vanách. Špičaté hlávky Vysockého zelí je možno zakoupit v prodejnách zdravé výživy, od listopadu už i krouhané nebo naložené.

Proč právě Vysocké červené zelí? Obsahuje vysoké hodnoty vitamínu C, provitamínu A, dvojnásobek více železa než zelí bílé, selen, vitamín B12, pyridoxin, niacin a kyselinu pantotenovou, draslík, hořčík, zinek, sodík, mangan.

Tak neváhejte a odvezte si z návštěvy Krkonoš i plastový recyklovatelný kbelík kysaného Vysockého zelí!

Informace

Další články

Objevte spolu s námi podhorské cesty a cestičky, na kterých si užijete klid, bublání potůčků a šumění lesa. Kontrasty, které kouzlí jarní příroda na horách, nabízejí zase úplně jiné výhledy na jejich hřebeny.
Víte, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Poznejte je!
Pokud jste si pro první jízdu vašich dětí vybrali Krkonoše, máme velkou radost. Poradíme, do jakého areálu s nimi vyrazit, aby byl kopec pro ně tak akorát, sjezdovka dost široká, lyžařská škola připravená pomoci, zkrátka aby to byla láska k lyžím na první svezení.