Útulna Atuln
Share

Poznejte krkonošské útulny

Krkonošské útulny nabízejí úkryt poutníkům po hřebenech. Schovají před deštěm, sněhem, větrem i zimou. Umožní bezpečně a v suchu odpočinout v horské krajině, jejíž počasí je vrtkavé a zaskočit může nejednoho z nás.

Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu

Informace

Útulna Atüln v zimě

Využijte tradiční i nové přístřešky k odpočinku, nikoliv přenocování

Na území Krkonoš mají útulny svou tradici. Najdeme jich tu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby. A právě tyto neotřelé počiny - útulny KØMEN, JENGA, STANOKO a ATŰLN, které navrhli a vyrobili ve spolupráci se Správou KRNAP studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, vám v tomto článku představujeme.

Nezapomínejte však, že útulny ani přístřešky neslouží primárně k přenocování, pouze k přečkání nepohody, odpočinku či pokochání. Jediná podmínka jejich využití je ohleduplnost. K noclehu na krkonošských hřebenech ovšem využijte tradiční horské boudy, které jsou (na rozdíl od útulen) vybaveny vším potřebným. 

Krkonošské boudy

KØMEN u Bílého Labe

Ne náhodou najdete kousek od Balvanového vodopádu v údolí Bílého Labe balvan, šutr, neboli ká(Ø)men. Fasáda z falcovaného plechu odolá horským podmínkách, zároveň bude ale stárnout a měnit svůj vzhled, stejně jako kámen porůstá mechem. 

Kudy k útulně

Nachází se na modré turistické trase. Pokračovat po ní můžete až na Luční boudu nebo druhým směrem Labským dolem na Labskou boudu. Doporučujeme také nedalekou naučnou stezku Čertova strouha.   

Poloha na mapě

JENGA pod Dvoračkami

Útulna je nečekaně prostorná, zároveň jednoduše a sériově vyrobitelná. Je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.

Kudy k útulně

Útulna příhodně "sedí" v Sedle pod Dvoračkami na křižovatce turistických tras. Dojdete k ní třeba po modré z Rokytnice nad Jizerou kolem Huťského vodopádu. Pokračovat můžete třeba po zelené Kotelními jámami na Horní Mísečky. 

Poloha na mapě

STAN u Mumlavy

Hlavní inspirací byl stan, který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Jednoduchý přístřešek pobitý modřínovým dřevem vypadá, jako by na svém místě stál od nepaměti. 

Kudy k útulně

Útulna stojí na soutoku Mumlavy a Lubošské bystřiny, na modré turistické trase asi 3 km od Harrachova. Podél Mumlavy můžete pokračovat na Krakonošovu snídani a poté směrem k Labské nebo Vosecké boudě až na vrcholové partie hor. 

Poloha na mapě

OKO na Rýchorách

Stavba samotná má skutečně oko, světlík ve střeše, kterým se můžete dívat na oblohu. Tato útulna je velmi flexibilní – uživatel si ji může přizpůsobit po svém díky velkým otevíracím okenicím. Při příchodu od Žacléře vám může připomínat svým tvaroslovím českou vlajku. 

Kudy k útulně

OKO najdete u Rýchorského kříže na křižovatce turistických tras. Dojdete k ní po zelené ze Žacléře, kam se můžete kolem Dvorského lesa vrátit po žluté a červené a od Stachelbergu opět zelené. 

Poloha na mapě

ATŰLN na Klínových Boudách

„Útulné áčko“, i tak by bylo možné zjednodušeně popsat asi nejikoničtější útulnu, která stojí v místě vyhořelé Klínové Boudy. Stavba vychází z archetypu přístřešku a nabízí překrásný výhled do údolí. 

Kudy k útulně

Stojí kousek od Bufetu Na Rozcestí, dostat se k ní nebo od ní můžete z mnoha směrů. Třeba cestou od Luční boudy přes Výrovku na Friesovy boudy. 

Poloha na mapě

Opravdové Krkonoše

Zažijte Opravdové Krkonoše

Toužíte po autentickém zážitku z ryzí přírody? Poznejte naše nejvyšší hory v celé jejich rozmanitosti! Projděte je od východu na západ, nebo opačným směrem. Můžete sledovat hraniční kameny přímo po hřebeni anebo si užít také atmosféru malebných údolí znějících zurčením bystřin a vodopádů. Naplánovali jsme pro vás inspirativní přechod Krkonoš, připravili síť ubytování na horských boudách, shromáždili a přehledně připravili všechny potřebné informace. 

To chci zažít

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136