Útulna Atuln
Share

Poznejte krkonošské útulny

Krkonošské útulny nabízejí úkryt poutníkům po hřebenech. Schovají před deštěm, sněhem, větrem i zimou. Umožní bezpečně spočinout v horské krajině, jejíž počasí je vrtkavé a zaskočit může nejednoho z nás. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Jediná podmínka jejich využití je ohleduplnost.

Na území Krkonoš mají svou tradici. Najdeme jich tu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby. A právě ty nové - útulny KØMEN, JENGA, STANOKOATŰLN a SILO, které navrhli a vyrobili ve spolupráci se Správou KRNAP studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, vám v tomto článku představujeme.

Útulny neslouží k přenocování, pouze k přečkání nepohody, odpočinku či pokochání. 

Informace

Útulna Komen

KØMEN u Bílého Labe

Ne náhodou najdete kousek od Balvanového vodopádu v údolí Bílého Labe balvan, šutr, ká(Ø)men. 

Inspirací útulny byl společně s reliéfem krkonošských svahů právě blízký Balvanový vodopád. „Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Fasáda z falcovaného plechu odolá horským podmínkám, díky zvolenému materiálu bude stárnout a měnit svůj vzhled stejně, jako kámen porůstá mechem,“ popisuje svůj návrh Julie Kopecká.

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Hlaváček a Čeněk
  • Autoři: Anna Blažková, Erik Ebringer, Julie Kopecká, Michael Košař, Michaela Křižáková
Útulna Jenga

JENGA pod Dvoračkami

V sedle pod Dvoračkami

Útulna je nečekaně prostorná, jednoduše a sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná, univerzální v závislosti na různou morfologii terénu. Je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Seho a Světlík
  • Autoři: Jakub Daniel, Jana Fišarová, Hana Nováková, Kateřina Vrbová, Daniela Lukáčová, Zuzana Malá, Andrea Nováková
Útulna STAN

STAN u Mumlavy

Harrachov

Hlavní inspirací byl stan, který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Co dodat více? Prostě pohodlné a funkční zázemí pro návštěvníky. 

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Kordovský a Vrbata
  • Autoři: Martin Kuncl, Markéta Laštovičková, Andrej Siman, Dana Skořepová, Dominik Sláma, Kristýna Trpkošová
Útulna OKO

OKO na Rýchorách

U Rýchorského kříže

OKO najdete u Rýchorského kříže. A stavba samotná má také oko, světlík ve střeše, kterým se můžete dívat na oblohu. Tato útulna je velmi flexibilní – uživatel si ji může přizpůsobit po svém díky velkým otevíracím okenicím. Při příchodu od Žacléře vám může připomínat svým tvaroslovím českou vlajku. Velké okenice z ní každopádně činí velmi vzdušný objekt. 

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Mádr a Tomš
  • Autoři: Roman Hrabánek, Alexandr Kachalov, Lukáš Kalivoda
Útulna Atüln

ATŰLN na Klínových Boudách

Rozcestí Klínovky

„Útulné áčko“, i tak by bylo možné zjednodušeně popsat útulnu, která stojí v místě vyhořelé Klínové Boudy. Stavba vychází z archetypu přístřešku. Stojí na dlouhých nožičkách 2 metry nad zemí a je tak snadno přístupná i v zimě, kdy okolí bude zaváté sněhem. V létě je možno pod konstrukci schovat kola či zavěsit hamaku a vychutnat si překrásný výhled do údolí.

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Hlaváček a Čeněk
  • Autoři: Tereza Houdková, Nikola Macháčová, Radka Smičková, Pavel Struhař, Veronika Tichá
Útulna SILO

SILO pod Janskou horou

Slunečná stráň

Líbí se vám představa dát nový život již doslouženým věcem? To je hlavní myšlenka této útulny. Staré ocelové silo umístěné na kraji smrkového lesa nabízí pohodlné posezení i nevšední zážitek z pobytu v prostoru, který původně vůbec nebyl určený pro lidi.

  • Poloha na mapě
  • Ateliér: Mádr
  • Autoři: Jakub Kochman, Nicoll Šiková, Pavla Neradová

Stavby, které vyvolávají emoce

Studenti dostali ve svých projektech volnou ruku, projekty sami malovali, navrhovali i realizovali. Předem bylo dáno pouze konkrétní místo. Na jednotlivých útulnách je tak bezesporu vidět, že vznikly ve světě mladých, kreativních lidí. Každý objekt však dozoroval někdo z renomovaných architektů. 

Co na ně říkáte? 

My oceňujeme odvahu prosadit netradiční koncepty. Ony se totiž možná netradiční jen zdají. Na příběhu každé stavby je vidět, že je velmi dobře promyšlená. 

Správa KRNAP zadala projekt Fakultě architektury ve snaze ji podpořit. Řada staveb, které jejich studenti vymyslí a navrhnou, totiž není nikdy realizována. A tak se možná díky krkonošským útulnám narodilo i několik budoucích nadějných architektů. 

Zdroj a fotografie: Radek Drahný/ Správa KRNAP, úvodní fotografie: Jan Řeháček

Další články

Konec prázdnin neznamená konec dobrodružství! Horké dny odcházejí, čerstvý vzduch vybízí k pohybu. Podzimní prodloužené víkendy pojeďte s dětmi prožít do Krkonoš!
Jedinečné přírodní divadlo má reprízu každý den, ale nikdy nás nepřestane fascinovat. Pojďte se podívat, jak se krkonošská krajina probouzí, nebo naopak prožijte zlaté hodinky při slunce západu.
Babí léto přeje výletům. Vyvezte se některou z lanovek a rozběhněte se po podzimem zbarvených krkonošských hřebenech.