Harrachové - vznešenost zavazuje
Share

Nová kniha "Harrachové - vznešenost zavazuje" v prodeji

V rámci Roku Harrachů a projektu Po stopách šlechtických rodů vychází nová publikace autorů Jana Luštince, Petra Noska a Adama Rejhy Harrachové - vznešenost zavazuje.

Knihu můžete zakoupit v Krkonošských muzeích Správy KRNAP Vrchlabí a Jilemnice, na e-shopu nebo v knihkupectví Národního památkového ústavu za 650 Kč.

Křest knihy s autogramiádou autorů proběhne v sobotu 1. dubna na zámku Hrádek u Nechanic. V Krkonoších autoři knihu představí na besedě v Krkonošském muzeu v Jilemnici 14. dubna. 

Harrachové - obálka knihy

16 kapitol z dějin rodu Harrachů

Kniha vás s tímto slavným šlechtickým rodem, jehož stopy jsou nejen v Krkonoších cítit a vidět dodnes, seznamuje skrze šestnáct kapitol pojatých vesměs jako medailony těch nejvýznamnějších členů rodiny. 

Prostřednictvím osudů jednotlivců můžete nahlížet, jak se v průběhu času projevovala starobylá šlechtická zásada „vznešenost zavazuje.“ V 16. století se rod konstituoval jako (horno)rakouský se silně nadregionálním významem. Na zakladatelskou roli navázaly další generace, které začaly přesouvat svoji činnost do Čech a na Moravu, zastávaly vysoké úřady a do konce 18. století zastávaly vysoké diplomatické i církevní pozice (Karel, Arnošt Vojtěch, Alois Tomáš Raimund, Bedřich August).

V 19. století se potom Harrachové zaměřili na hospodářství, nicméně zůstali též veřejně činnými v národnostních sporech ve prospěch české věci (Jan Nepomuk). Publikace připomene také poslední majitele zámků Jilemnice a Hrádku u Nechanic (Jan Nepomuk Antonín), zámku Janovice u Rýmařova (František Maria) anebo poslední harrachovskou majitelku zámku Kunín (Marie Walburga).

Koupit knihu  

Čtěte také
Těžko v našich dějinách hledat slavnější šlechtický rod tak významně spjatý s Krkonošemi. Jak se tato rodina zasloužila o rozvoj Krkonoš? Jaké dědictví a hodnoty si díky nim připomínáme? A proč je rok 2023 vyhlášen jako Rok Harrachů?

Další aktuality

Vánoce se pomalu blíží, přijďte se naladit na jejich nezaměnitelnou atmosféru k nám do Krkonoš!
Soutěžte s námi o relaxační pobyt pro 2 osoby na 2 noci s polopenzí v úžasném hotelu Tetřeví Boudy. Schovejte se na zasněžené hřebeny, užijte si výlety pěšky nebo na běžkách, prohřejte se ve wellness centru s luxusním výhledem, vyzkoušejte místní sjezdovku.
Poslední měsíc roku ovládne kouzlo Vánoc. Každé náměstí a náves rozezní vánoční písničky, vzduch provoní jehličí a svařené víno. Naše