Harrachové - vznešenost zavazuje
Share

Nová kniha "Harrachové - vznešenost zavazuje" v prodeji

V rámci Roku Harrachů a projektu Po stopách šlechtických rodů vychází nová publikace autorů Jana Luštince, Petra Noska a Adama Rejhy Harrachové - vznešenost zavazuje.

Knihu můžete zakoupit v Krkonošských muzeích Správy KRNAP Vrchlabí a Jilemnice, na e-shopu nebo v knihkupectví Národního památkového ústavu za 650 Kč.

Křest knihy s autogramiádou autorů proběhne v sobotu 1. dubna na zámku Hrádek u Nechanic. V Krkonoších autoři knihu představí na besedě v Krkonošském muzeu v Jilemnici 14. dubna. 

Harrachové - obálka knihy

16 kapitol z dějin rodu Harrachů

Kniha vás s tímto slavným šlechtickým rodem, jehož stopy jsou nejen v Krkonoších cítit a vidět dodnes, seznamuje skrze šestnáct kapitol pojatých vesměs jako medailony těch nejvýznamnějších členů rodiny. 

Prostřednictvím osudů jednotlivců můžete nahlížet, jak se v průběhu času projevovala starobylá šlechtická zásada „vznešenost zavazuje.“ V 16. století se rod konstituoval jako (horno)rakouský se silně nadregionálním významem. Na zakladatelskou roli navázaly další generace, které začaly přesouvat svoji činnost do Čech a na Moravu, zastávaly vysoké úřady a do konce 18. století zastávaly vysoké diplomatické i církevní pozice (Karel, Arnošt Vojtěch, Alois Tomáš Raimund, Bedřich August).

V 19. století se potom Harrachové zaměřili na hospodářství, nicméně zůstali též veřejně činnými v národnostních sporech ve prospěch české věci (Jan Nepomuk). Publikace připomene také poslední majitele zámků Jilemnice a Hrádku u Nechanic (Jan Nepomuk Antonín), zámku Janovice u Rýmařova (František Maria) anebo poslední harrachovskou majitelku zámku Kunín (Marie Walburga).

Koupit knihu  

Čtěte také
Těžko v našich dějinách hledat slavnější šlechtický rod tak významně spjatý s Krkonošemi. Jak se tato rodina zasloužila o rozvoj Krkonoš? Jaké dědictví a hodnoty si díky nim připomínáme? A proč je rok 2023 vyhlášen jako Rok Harrachů?

Další aktuality

Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října.
Láká vás cestovní ruch v Krkonoších? Jste komunikativní a preferujete pestrou práci? Máte možnost společně s námi budovat značku turistické oblasti Krkonoše! Vaší hlavní činností bude navazování nových partnerských vztahů s podnikateli v území a klientská péče o ty stávající. Společně pak budeme realizovat aktivity destinačního managementu a marketingu.
Jaro pomalu vystřídá léto, konečně se dočkáme teplých letních dní a večerů. Posbírali jsme pro vás napříč Krkonošemi rozmanité akce, které můžete využít k zpříjemnění svých volných chvil.