Víkend Křišťálového údolí
Share
-

Víkend Křišťálového údolí

Křišťálové údolí se rozzáří o víkendu 15.-16. června, otevře se milovníkům skla, bižuterie a šperků.

Návštěvníky přivítají muzea, kostely a skláři společně s dalšími tvůrci po celém Libereckém kraji. Předvedou jim svou mistrovskou práci a někteří jim také umožní si ji vyzkoušet, mají připraven i doprovodný program. V pořadí 5. ročník Víkendu Křišťálového údolí se letos nese v duchu oslav 300 let od začátku výroby skleněných svítidel, propojí se proto se známým open air festivalem skla a světla LUSTRFEST v Kamenickém Šenově.  

Návštěvníkům se výjimečně otevřou například brány velkých výrobců. V Lužických horách otevře v sobotu novoborský Crystalex a představí veškeré své provozy, od automatických linek až po ruční práci. Pokud se zájemci vydají do Jizerských hor, uvidí zase v Preciose Ornele celý proces výroby skleněných perliček a uměleckého skla, tedy od žhavé skloviny až po vysoký lesk a broušení. Ornela láká v neděli nejen do svých provozů, ale i do Riedlovy vily a Riedlovy rodinné hrobky.  
Stejně tak si ale z nabídky přístupných míst na webu Crystal Valley můžou milovníci skla vybrat ty umělce, kteří tvoří sami. V Tanvaldu jde například o ateliér sklářky Martiny Josífkové, předvede jim tam jak vznikají její složité skleněné mozaiky. Ve Slunečné u České Lípy je možné navštívit sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa, který pracuje metodou spékání skla. Pracuje ve svém rodinné domě, půjde vyloženě o osobní setkání.

Ne všechna místa jsou přístupná po oba dva víkendové dny, detailní informace i přesné časy jejich otevření včetně programu naleznete zde.