Velikonoce v Křišťálovém údolí
Share

Velikonoce v Křišťálovém údolí

Nalaďte se na Velikonoce v Křišťálovém údolí

Už o víkendu 1. - 2. dubna láká Křišťálové údolí návštěvníky do otevřených sklářských hutí, šperkařských provozů ale i muzeí a tvořivých dílen. 
Uvidíte a na vlastní kůži zažijete výrobu skla, šperků a velikonočních ozdob na různých místech Libereckého a nově i Středočeského kraje. Čeká vás výjimečná příležitost pozorovat mistry řemesla při jejich práci.

Kam se vypravit a co vás přesně čeká

Vydejte se například na Jablonecko, vytvořit si křišťálový závěs do okna nebo foukané velikonoční skleněné figurky, na Novoborsko do sklářského muzea, do Českého ráje za tvořivými dílnami pro děti, nebo do Železného Brodu na výstavu celostátní soutěž Studentský design 2023. 

Bližší podrobnosti o konkrétních zpřístupněných provozech, ale i řadě dalších plánovaných akcí spojených se sklářským a šperkařským umem najdete na webových stránkách www.crystalvalley.cz, na facebookovém profilu Visit Crystal Valley a také ve facebookové události Velikonoce v Křišťálovém údolí.

"To, že můžou lidé vidět sklo přímo při jeho vzniku a sledovat tvůrce při výrobě, je zcela unikátní. Zachování tradičního řemesla a jeho přiblížení lidem je pro nás v kraji velmi důležité," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Křišťálové údolí má své zástupce i v Krkonoších

V Krkonoších jsou nositeli sklářské tradice Sklárna Novosad & Syn v Harrachově a firma Rautis v Poniklé, kde pro vás mají připravenou velikonoční kolekci ručně vyráběných perličkových ozdob. Je – libo zajíčka, skleněná minivajíčka nebo kreativní sady? Vyberte si denně v prodejně nebo na e-shopu. 

Soutěž o broušené vejce a další blyštivé ceny

Předzvěst velikonočních svátků má i svou vlastní, speciální soutěž. Zapojit se do ní může každý, kdo se Velikonoc v Křišťálovém údolí zúčastní. Na návštěvníky čekají křehké a blyštivé ceny, lákavá je ale především hlavní výhra. Je to nádherné, složitě broušené skleněné vejce z dílny BYSTRO DESIGN v Kamenickém Šenově. Loni získal šťastný výherce originální vejce ve zlaté barvě, letos ho čeká jarně zelené. 

Nenechte si ujít křišťálové svátky jara v Křišťálovém údolí!

 

Další aktuality

Příroda se pomalu chystá na zimu, dny se krátí, zažíváme období plné přírodních krás v podobě pestře zbarvené krajiny, jenž nám přináší pohlazení po duši v posledních teplých paprscích. Nastává čas pro různé podzimní zábavy a posezení s přáteli.
Křišťálové údolí otevírá brány o víkendu 14. - 15. října 2023. Vydejte se za skláři a šperkaři přímo do jejich dílen a ateliérů, navštivte muzea i sklářské školy.
Krkonošské železniční víkendy již neodmyslitelně patří k letní zážitkové nabídce. Místní i turisté si oblíbili bafající parní lokomotivy i malý motoráček s pohádkovým jménem Hurvínek a stále častěji je využívají k výletům po kolejích lokální trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, zvané Pojizerský Pacifik.