Velikonoce v Křišťálovém údolí
Share

Velikonoce v Křišťálovém údolí

Velikonoce v Křišťálovém údolí přinesou jarní náladu i soutěž o hodnotné skleněné vejce

V sobotu 23. a v neděli 24. března 2024 se v Křišťálovém údolí otevřou pro návštěvníky sklárny, šperkařské i bižuterní dílny a ateliéry. Letos jich v Libereckém kraji a jeho blízkém okolí budou téměř tři desítky.  

Skláři a šperkaři i výrobci bižuterie budou na návštěvníky čekat v Jizerských a Lužických horách, v Českém ráji, v Krkonoších a na dvou místech Středočeského kraje. 

Soutěžte o obří skleněné vejce

Studio BYSTRO DESIGN z Kamenického Šenova věnuje už potřetí do soutěže Crystal Valley obrovské skleněné vejce. Je téměř 30 cm vysoké a váží 10 kilogramů. K dokonalosti ho vybrousil sklářský výtvarník Leoš Smejkal, podle kterého je letošní vejce výjimečné: „Použil jsem totiž uranové sklo. Vejce může díky tomu své budoucí majitele překvapit nezvyklou září, stačí aby ho osvítili UV světlem. Chtěl jsem, aby výhra v soutěži byla letos opravdu speciální.“ I ateliér dvojice výtvarníků Dagmar Pánkové a Leoše Smejkala bude během Velikonoc v Křišťálovém údolí přístupný, návštěvníci si v něm budou moct vyzkoušet broušení skla a vitrážovou Tiffany techniku. 

Do slosování o složitě broušené vejce se dostane každý, kdo se vyfotografuje v některé z otevřených skláren a dílen. Snímek stačí přidat Facebook, nebo Instagram a označit ho #velikonocevkristalovemudoli.

Zajíčci z firmy Rautis, Poniklá

Křišťálové údolí má své zástupce i v Krkonoších

V Krkonoších jsou nositeli sklářské tradice Sklárna Novosad & Syn v HarrachověRautis v Poniklé a nově také Hana Šebková ve Špindlerově Mlýně. 

V Rautisu se píše příběh krkonošské foukané perly a jedinečných vánočních ozdob. Během jarních dní se tu pro vás navíc otevírá kreativní dílna - celý březen si tu můžete pomalovat vyfoukané skleněné velikonoční vajíčko, které pak bude zdobit vaši domácnost. Tedy, nejen vajíčko, ale i jiné perle, které nám připomínají jaro. Chystáte - li se nejen do dílny, ale také na exkurzi, rezervujte si ji předem.

Rautis

Svou dílnu zpřístupní vůbec poprvé nová členka Křišťálového údolí Hana Šebková ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Fanoušci skla si u ní vlastnoručně vyzkouší vinutí skleněných perlí nad ohněm kahanu a pořídí autorské šperky.  

Hana Šebková

Do harrachovské sklárny můžete na exkurzi dorazit kterýkoliv den, prohlídky výroby probíhají vždy od 8 do 15 hodin. Nahlédněte sklářům pod ruce!

Sklárna Novosad&Syn

Bližší podrobnosti o křišťálových svátcích jara najdete na webu crystalvalley.cz nebo na facebookovém a instagramovém profilu Visit Crystal Valley a ve facebookové události Velikonoce v Křišťálovém údolí

Nenechte si ujít křišťálové svátky jara v Křišťálovém údolí!

Další aktuality

Podmalby na skle, to je prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery.
Jak silná je regionální identita obyvatel mapuje projekt Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Návštěvníky přivítají muzea, kostely a skláři společně s dalšími tvůrci po celém Libereckém kraji. Předvedou jim svou mistrovskou práci a