Advent a vánoční svátky v Krkonoších
Share

Pohádkový advent v Krkonoších

Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama, svěží horský vzduch ovoněný jehličím pročistí vaši mysl. Takový je předvánoční čas v Krkonoších.  

Přijměte naše pozvání na adventní trhy, koncerty, výstavy, dílničky a setkání. Rozsviťte spolu s námi stromy v krkonošských městech a obcích. Podívejte se do našeho přehledu, jaké zajímavé akce se pro vás v předvánočním čase chystají a přijeďte na výlet nebo víkend. Přes den na lyže, boby a sáňky, večer za světýlky, svařákem a pohodou. 

Přehled adventních akcí v Krkonoších

Informace

Ke stažení
Náměstí v Trutnově

Kam vyrazit když chcete...

Vidět betlém v pohybu

Metelkův mechanický betlém se vám rozezpívá a rozpohybuje před očima v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Pan Jáchym Metelka, ředitel jilemnické Dívčí školy, na něm pracoval 30 let. A přestože se již více než sto let několikrát denně pouští pro potěšení malým i velkým, funguje stále skvěle. 

Příběh začíná odbíjením půlnoci, ale celý betlém probudí k životu až andělé na nebesích svou koledou. A pak už nebudete vědět, kam dřív s očima, protože betlém zahrnuje neskutečných 142 postaviček, které vykonávají 350 různých pohybů. Než je andělé opět ukolébají k spánku...

Betlém můžete vidět od úterý do neděle v určených časech, a to v 9:00, 10:00, 11:15, 14:00 a 15:15.

Krkonošské muzeum Jilemnice

Potkat zimní královnu

Netradiční vánoční výstavu s procházkou můžete zažít v DOTEKu (Dům obnovy, Tradic, Ekologie a Kultury) v Horním Maršově. Symbolicky ztvárněná zimní královna vás provede obdobím kolem zimního slunovratu – časem nejdelších nocí a tmy až k návratu světla a oslavě Vánoc. Část probíhá venku a část uvnitř, délka trvání je asi 1,5 hodiny, Děti budou mít možnost si vyrobit tematický výrobek.

Vánoční výstava je přístupná od 7. 12. do 2. 1. každý den v otevírací době Infokoloniálu, tedy od 9:00 do 17:00.

DOTEK

Zažít staročeské Vánoce

Dům pod jasanem v Trutnově - Voletinách je venkovské stavení, které otevře své dveře každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. V sobotu 3. prosince tu pro vás jsou připraveny vánoční rukodělné dílničky a workshopy. Přijďte si vyrobit andílky, jmenovky na dárky, vánoční přáníčka, nebo ozdobit perníčky.

Dům pod jasanem 

Užít vánoční atmosféru a nakoupit dárky na trzích

Na procházku po vánočních trzích se svařákem v ruce jsme se letos těšili asi všichni. Z těch krkonošských doporučujeme 17. 12. tradiční Vánoční jarmark v Jilemnici s příjemným doprovodným programem zakončený dechberoucím ohňostrojem. Nebo ty trutnovské, které můžete na Krakonošově náměstí navštívit každý den od 9. do 23. prosince, vždy s kulturním programem, občerstvením a kolotočem pro nejmenší. 

Na procházku bílou krajinou

Na Štěpána na Štěpánku, to je tradiční zimní túra pořádaná Klubem českých turistů z Benešova u Semil. Start sváteční vycházky je v 10 hodin u Turnovské chaty v Příchovicích. Po návštěvě kamenné rozhledny na vrchu Hvězda se může každý dle svého uvážení zúčastnit dalšího putování. 

Pochod se koná 26. 12., a to za každého počasí. 

Klub českých turistů

Další články

Konec prázdnin neznamená konec dobrodružství! Horké dny odcházejí, čerstvý vzduch vybízí k pohybu. Podzimní prodloužené víkendy pojeďte s dětmi prožít do Krkonoš!
Jedinečné přírodní divadlo má reprízu každý den, ale nikdy nás nepřestane fascinovat. Pojďte se podívat, jak se krkonošská krajina probouzí, nebo naopak prožijte zlaté hodinky při slunce západu.
Babí léto přeje výletům. Vyvezte se některou z lanovek a rozběhněte se po podzimem zbarvených krkonošských hřebenech.