Advent a vánoční svátky v Krkonoších
Share

Pohádkový advent v Krkonoších

Světýlka přikrytá sněhovou peřinkou tlumeně září do tmy, sníh křupe pod nohama, svěží horský vzduch ovoněný jehličím pročistí vaši mysl. Takový je předvánoční čas v Krkonoších.  

Přijměte naše pozvání na adventní trhy, koncerty, výstavy, dílničky a setkání. Rozsviťte spolu s námi stromy v krkonošských městech a obcích. Podívejte se do našeho přehledu, jaké zajímavé akce se pro vás v předvánočním čase chystají a přijeďte na výlet nebo víkend. Přes den na lyže, boby a sáňky, večer za světýlky, svařákem a pohodou. 

Přehled adventních akcí v Krkonoších

Informace

Ke stažení
Náměstí v Trutnově

Kam vyrazit když chcete...

Vidět betlém v pohybu

Metelkův mechanický betlém se vám rozezpívá a rozpohybuje před očima v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Pan Jáchym Metelka, ředitel jilemnické Dívčí školy, na něm pracoval 30 let. A přestože se již více než sto let několikrát denně pouští pro potěšení malým i velkým, funguje stále skvěle. 

Příběh začíná odbíjením půlnoci, ale celý betlém probudí k životu až andělé na nebesích svou koledou. A pak už nebudete vědět, kam dřív s očima, protože betlém zahrnuje neskutečných 142 postaviček, které vykonávají 350 různých pohybů. Než je andělé opět ukolébají k spánku...

Betlém můžete vidět od úterý do neděle v určených časech, a to v 9:00, 10:00, 11:15, 14:00 a 15:15.

Krkonošské muzeum Jilemnice

Potkat zimní královnu

Netradiční vánoční výstavu s procházkou můžete zažít v DOTEKu (Dům obnovy, Tradic, Ekologie a Kultury) v Horním Maršově. Symbolicky ztvárněná zimní královna vás provede obdobím kolem zimního slunovratu – časem nejdelších nocí a tmy až k návratu světla a oslavě Vánoc. Část probíhá venku a část uvnitř, délka trvání je asi 1,5 hodiny, Děti budou mít možnost si vyrobit tematický výrobek.

Vánoční výstava je přístupná od 7. 12. do 2. 1. každý den v otevírací době Infokoloniálu, tedy od 9:00 do 17:00.

DOTEK

Zažít staročeské Vánoce

Dům pod jasanem v Trutnově - Voletinách je venkovské stavení, které otevře své dveře každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. V sobotu 3. prosince tu pro vás jsou připraveny vánoční rukodělné dílničky a workshopy. Přijďte si vyrobit andílky, jmenovky na dárky, vánoční přáníčka, nebo ozdobit perníčky.

Dům pod jasanem 

Užít vánoční atmosféru a nakoupit dárky na trzích

Na procházku po vánočních trzích se svařákem v ruce jsme se letos těšili asi všichni. Z těch krkonošských doporučujeme 17. 12. tradiční Vánoční jarmark v Jilemnici s příjemným doprovodným programem zakončený dechberoucím ohňostrojem. Nebo ty trutnovské, které můžete na Krakonošově náměstí navštívit každý den od 9. do 23. prosince, vždy s kulturním programem, občerstvením a kolotočem pro nejmenší. 

Na procházku bílou krajinou

Na Štěpána na Štěpánku, to je tradiční zimní túra pořádaná Klubem českých turistů z Benešova u Semil. Start sváteční vycházky je v 10 hodin u Turnovské chaty v Příchovicích. Po návštěvě kamenné rozhledny na vrchu Hvězda se může každý dle svého uvážení zúčastnit dalšího putování. 

Pochod se koná 26. 12., a to za každého počasí. 

Klub českých turistů

Další články

V Krkonoších máte naprosto ideální podmínky ke zdolávání mnoha kilometrů na běžkách – nejen po hřebenech. Je tu tolik běžecký tras, že si každý najde tu svou. Děkujeme všem, kteří se o tratě starají.
Zažijte cestu daleko za hranice sjezdovek a všedních dnů! Skialpinismus je možností, jak si užít hory na lyžích bez front u turniketů lanovek.
Při příležitosti oslav Roku Harrachů se chystá mnoho akcí, na kterých se můžete seznámit s historií rodu, jeho významem i odkazem. Podívejte se na jejich přehled a vyberte si.