Náměstí Míru Vrchlabí
Share

Poesiomat ve Vrchlabí - Jukebox s básněmi

Poesiomat je nejnovějším projektem spolku Piána na ulici, který od roku 2013 rozmísťuje piana a šachové stolky po ulicích českých měst. Jukeboxy s básněmi jsou naplněné zvukovou, hlasovou, paměťovou stopou v krajině.

Co si pod pojmem Poesiomat představit?

Ze železné mluvící trubky umístěné na nám. Míru u kostela je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí vyrobí elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí jednu ze zvukových stop. Hlas linoucí se z nitra země, navozuje představu, že tam dole v undergroundu sedí a čte básník přímo svému posluchači nahoře. Chceme s poezií konfrontovat kolemjdoucí v prostoru, kde by ji nečekali. K četbě zahlaholí pták, projede auto, zakřičí dítě. Vytvoří se jakýsi videoklip, který umožňuje podívat se na místo, kterým člověk prochází někdy i celý život, ze zcela nové perspektivy.

Z vrchlabských zvuků určitě upoutá Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho, které vzniklo pro hraběte Václava Morzina z vrchlabského panství, šumění řeky Labe na Labském vodopádu i při ústí do Severního moře a televizní komentář ze zlaté jízdy vrchlabské rodačky Evy Samkové ve finále snowboardcrossu na ZOH 2014 v Soči. K poslechu jsou nachystané verše i úryvky z děl místních autorů, recept na kyselo či kousek krkonošské pohádky.

Poesiomat odhalí Eva Samková

Slavnostní odhalení se uskuteční 14. března v 10 hodin na náměstí Míru. Vrchlabský Poesiomat slavnostně otevře olympijská vítězka Eva Samková. 
 

Informace

Další aktuality

Těší se na vás představitelé regionální značky Krkonoše originální produkt®.
Společná fotka oceněných
Webový portál www.krkonose.eu, na kterém se právě nacházíte, byl v soutěži Zlatý erb 2022 odbornou porotou oceněn jako 3. nejlepší v republice. V konkurenci více než 400 přihlášených subjektů uspěl v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci.
Dotazník pro rezidenty – děkujeme za vyplnění
Tímto bychom vás chtěli požádat o vyplnění dotazníku na odkazu, pomůžete nám tímto v plánování aktivit. Děkujeme!