Náměstí Míru Vrchlabí
Share

Poesiomat ve Vrchlabí - Jukebox s básněmi

Poesiomat je nejnovějším projektem spolku Piána na ulici, který od roku 2013 rozmísťuje piana a šachové stolky po ulicích českých měst. Jukeboxy s básněmi jsou naplněné zvukovou, hlasovou, paměťovou stopou v krajině.

Co si pod pojmem Poesiomat představit?

Ze železné mluvící trubky umístěné na nám. Míru u kostela je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí vyrobí elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí jednu ze zvukových stop. Hlas linoucí se z nitra země, navozuje představu, že tam dole v undergroundu sedí a čte básník přímo svému posluchači nahoře. Chceme s poezií konfrontovat kolemjdoucí v prostoru, kde by ji nečekali. K četbě zahlaholí pták, projede auto, zakřičí dítě. Vytvoří se jakýsi videoklip, který umožňuje podívat se na místo, kterým člověk prochází někdy i celý život, ze zcela nové perspektivy.

Z vrchlabských zvuků určitě upoutá Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho, které vzniklo pro hraběte Václava Morzina z vrchlabského panství, šumění řeky Labe na Labském vodopádu i při ústí do Severního moře a televizní komentář ze zlaté jízdy vrchlabské rodačky Evy Samkové ve finále snowboardcrossu na ZOH 2014 v Soči. K poslechu jsou nachystané verše i úryvky z děl místních autorů, recept na kyselo či kousek krkonošské pohádky.

Poesiomat odhalí Eva Samková

Slavnostní odhalení se uskuteční 14. března v 10 hodin na náměstí Míru. Vrchlabský Poesiomat slavnostně otevře olympijská vítězka Eva Samková. 
 

Informace

Další aktuality

Užijte si pestrou nabídku kulturního léta ve Vrchlabí.
Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět – již
V rámci přípravy Strategie rozvoje cestovního ruchu v Krkonoších 2025–2030 si Vás dovolujeme požádat o vyplnění dotazníku pro místní obyvatele