Náměstí Míru Vrchlabí
Share

Poesiomat ve Vrchlabí - Jukebox s básněmi

Poesiomat je nejnovějším projektem spolku Piána na ulici, který od roku 2013 rozmísťuje piana a šachové stolky po ulicích českých měst. Jukeboxy s básněmi jsou naplněné zvukovou, hlasovou, paměťovou stopou v krajině.

Co si pod pojmem Poesiomat představit?

Ze železné mluvící trubky umístěné na nám. Míru u kostela je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí vyrobí elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí jednu ze zvukových stop. Hlas linoucí se z nitra země, navozuje představu, že tam dole v undergroundu sedí a čte básník přímo svému posluchači nahoře. Chceme s poezií konfrontovat kolemjdoucí v prostoru, kde by ji nečekali. K četbě zahlaholí pták, projede auto, zakřičí dítě. Vytvoří se jakýsi videoklip, který umožňuje podívat se na místo, kterým člověk prochází někdy i celý život, ze zcela nové perspektivy.

Z vrchlabských zvuků určitě upoutá Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho, které vzniklo pro hraběte Václava Morzina z vrchlabského panství, šumění řeky Labe na Labském vodopádu i při ústí do Severního moře a televizní komentář ze zlaté jízdy vrchlabské rodačky Evy Samkové ve finále snowboardcrossu na ZOH 2014 v Soči. K poslechu jsou nachystané verše i úryvky z děl místních autorů, recept na kyselo či kousek krkonošské pohádky.

Poesiomat odhalí Eva Samková

Slavnostní odhalení se uskuteční 14. března v 10 hodin na náměstí Míru. Vrchlabský Poesiomat slavnostně otevře olympijská vítězka Eva Samková. 
 

Informace

Další aktuality

TOP akce v Krkonoších prosinec 2022
Na nejkrásnější svátky v roce se nejvíce těší ti nejmenší. Letošní adventní kalendář nemusí být pouze o čokoládě, protože je tolik možností jak sobě, dětem i rodině dopřát jeden z nejvýznamnějších rituálů v roce v podobě kulturních prožitků, výstav, tvořivých dílen a mít tak Vánoce na dosah.
Hrajeme o dárkový poukaz v hodnotě 3.333 Korun, který nám věnovala pohádková Erlebachova a Josefova bouda ve Špindlerově Mlýně.
Navštivte muzeum lyžování v Dolní Branné!
Do 10. prosince 2022 tady probíhá výstava "Branské betlémy".