Náměstí Míru Vrchlabí
Share

Poesiomat ve Vrchlabí - Jukebox s básněmi

Poesiomat je nejnovějším projektem spolku Piána na ulici, který od roku 2013 rozmísťuje piana a šachové stolky po ulicích českých měst. Jukeboxy s básněmi jsou naplněné zvukovou, hlasovou, paměťovou stopou v krajině.

Co si pod pojmem Poesiomat představit?

Ze železné mluvící trubky umístěné na nám. Míru u kostela je vyvedena klika, kterou si kolemjdoucí vyrobí elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolí jednu ze zvukových stop. Hlas linoucí se z nitra země, navozuje představu, že tam dole v undergroundu sedí a čte básník přímo svému posluchači nahoře. Chceme s poezií konfrontovat kolemjdoucí v prostoru, kde by ji nečekali. K četbě zahlaholí pták, projede auto, zakřičí dítě. Vytvoří se jakýsi videoklip, který umožňuje podívat se na místo, kterým člověk prochází někdy i celý život, ze zcela nové perspektivy.

Z vrchlabských zvuků určitě upoutá Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho, které vzniklo pro hraběte Václava Morzina z vrchlabského panství, šumění řeky Labe na Labském vodopádu i při ústí do Severního moře a televizní komentář ze zlaté jízdy vrchlabské rodačky Evy Samkové ve finále snowboardcrossu na ZOH 2014 v Soči. K poslechu jsou nachystané verše i úryvky z děl místních autorů, recept na kyselo či kousek krkonošské pohádky.

Poesiomat odhalí Eva Samková

Slavnostní odhalení se uskuteční 14. března v 10 hodin na náměstí Míru. Vrchlabský Poesiomat slavnostně otevře olympijská vítězka Eva Samková. 
 

Informace

Další aktuality

Vánoce se pomalu blíží, přijďte se naladit na jejich nezaměnitelnou atmosféru k nám do Krkonoš!
Soutěžte s námi o relaxační pobyt pro 2 osoby na 2 noci s polopenzí v úžasném hotelu Tetřeví Boudy. Schovejte se na zasněžené hřebeny, užijte si výlety pěšky nebo na běžkách, prohřejte se ve wellness centru s luxusním výhledem, vyzkoušejte místní sjezdovku.
Poslední měsíc roku ovládne kouzlo Vánoc. Každé náměstí a náves rozezní vánoční písničky, vzduch provoní jehličí a svařené víno. Naše