Pasecké hudební slavnosti
Mapa
Share
-

Pasecké hudební slavnosti

Paseky nad Jizerou

Program:

Pátek 4. srpna v 19.30 - Koncert Akademie sv. Václava
Sobota 5. srpna v 11.00 - Matiné
Neděle 6. sprna 15.00 - Slavnostní mše svatá

V pátek se představí Akademie svatého Václava opět v plném smyčcovém obsazení s koncertním mistrem Janou Vlachovou. Hlavní skladbou pátečního večera bude vrcholné dílo italského skladatele Giovanni Battisty Pergolesiho Stabat Mater složené v roce 1736 na objednávku neapolského chrámu sv. Luigi di Palazzo. Pěvecký part převezme ženský komorní sbor Bubureza. Program večera doplní virtuózní houslový dvojkoncert d moll Johanna Sebastiana Bacha. Sólistkami budou Lenka Machová, členka České filharmonie a Ludmila Waldmann-Pavlová, členka Qarteto harmonico.

Na sobotní dopolední matiné si Pavel Ryjáček pozval hosty, u kterých má hudba v životě klíčové místo, aby společně pobesedovali nad tématem "Vzdělávání v hudbě a vzdělávání hudbou". Tradičně velmi poutavé a zajímavé úvahy doplní členové Akademie sv. Václava komorní hudbou.

Na nedělní mši svatou si zpěváci spojených sborů z Jilemnice a Pasek připravili velmi náročné a hudebně ohromující dílo Josepha Haydna Missa in Angustiis in d. Haydnův hlavní autor životopisů H.C. Robbing Landon napsal, že tato mše "je pravděpodobně největší Haydnovou samostatnou skladbou". Byla napsána v roce 1798 a je jednou ze šesti pozdních mší Haydna pro rodinu Esterhazy, která vznikla po krátké přestávce, během níž byla kombinovaná církevní hudba potlačena josefínskými reformami v 80. letech 18. století.
Náročné sólové party přednesou sólisté Miloslava Vítková, Virginie Walterová, Karel Jakubů a Jonathan Ditrich.

Informace

GPS
50.7242622N, 15.4010767E
Ke stažení