Kunčice nad Labem
Mapa
Share

Kunčice nad Labem

Obec Kunčice nad Labem se rozkládá v podhůří Krkonoš, v údolí vytvořeném řekou Labe. Po jeho obou stranách se táhne zalesněný svah. Nad řekou Labe, která obci dala tvář a zároveň tvoří hranici s obcí Horní Kalná, prochází prastará cesta, tzv. kalenská příčnice ze 12. století.

Obec má výhodnou výchozí pozicí pro výlety do Krkonoš i okolí. Vlakovým spojením se dostanete do Trutnova či Svobody nad Úpou, horského střediska Rokytnice nad Jizerou, nebo do města Vrchlabí a odtud dále autobusem do Špindlerova Mlýna.

Počátky obce jsou spojeny s kláštercem benediktinů zvaným Vrchlabské proboštství, které bylo založeno v polovině 13. století. Patronkou proboštství byla královna Kunhuta a od jejího jména je odvozeno pravděpodobně i jméno obce.

Kaple Panny Marie

Nejvýznamnější památkou Kunčic je kaple Panny Marie. Původní zděná klasicistní kaple byla postavena r. 1847 za významného přispění vrchního Vrchlabského panství Jana Křikavy. Tato kaple však nedostačovala potřebám obce a proto byla po vzoru kaple v Klášterské Lhotě rozšířena r. 1906 o zajímavou lehkou hrázděnou přístavbu lodě. Kaple Panny Marie v Kunčicích nad Labem se nachází vlevo od silnice ve směru do Hostinného nedaleko školy. Kaple je zděná z červeného pískovce s trojbokým závěrem, který je však zevnitř půlkruhový. Nároží závěru zdůrazňují ploché pilastry. Kaple je zaklenuta plackou, závěr pak konchou. Kapli osvětlují z obou stran půlkruhová okna. Z hřebene střechy vyrůstá osmiboká zvonička s lucernou a jehlanovou střechou.

Informace

Lokalita
Adresa
Kunčice nad Labem 121
543 61 Kunčice nad Labem
GPS
50.5827903N, 15.6213636E
Dnes
22. 5. 2024
cloudy
15.2 °C
teplota
3.8 m/s
vítr