Share

Karl Illner

pilot, technik, konstruktér

Karl Illner se narodil 14. července 1877 v Žacléři.

Vyučil se strojním zámečníkem v Trutnově. Nalezl uplatnění ve Svobodě nad Úpou ve firmě Bräunlich. Zde se poprvé setkal s Igo Etrichem, synem významného textilního průmyslníka Ignaze Etricha, pokrokovým mužem, který byl okouzlen myšlenkou létání. Vytvořil mnoho rekordů s letadlem Etrich Taube a proslavil ve světě Erichova letadla. Od roku 1908 byl oficiálně angažován jako dílenský mistr a konstruktér pro letecký vývoj. Po prvních úspěších se přesunul do Vídeňského Pratru a později do Vídeňského Nového Města. Na sklonku roku 1909 byl sestrojen nový letoun, který se nesmazatelně zapsal do historie letectví – slavný Etrich II. Taube (holubice).

Karl Illner podnikl první lety. Byl pilot samouk. Experimentoval a během krátké doby se vypracoval ve výtečného pilota. 17. května 1910 uskutečnil první meziměstský přelet v Rakousku–Uhersku z Vídeňského Nového Města do Vídně a zpět. A následovaly další. Měl bohatou profesní kariéru. Za I. světové války cvičil vojenské piloty, stal se technickým vedoucím továrny Aviatik, působil jako vedoucí provozu firmy Österreichische Daimler-Motoren GmbH. ve Vídeňském Novém Městě. Za generálního ředitele Ferdinanda Porsche byl vedoucím výroby osobních automobilů a lokomotiv. V letech 1919–1921 se stal společníkem ve společnosti Wiener Auto und Garagen Ges. m. b. H.

Dne 6. srpna 1935 ukončil svoji bohatou životní pouť.

Prohlédnout si model Etrichovy Holubice můžete vyrazit s dětmi. Je součástí dětského hřiště, které vzniklo poblíž rozhledny Eliška a pevnosti Stachelberg na Babí u Trutnova.