Evangelický kostel v Křížlicích
Mapa
Share

Jestřabí v Krkonoších

Obec Jestřabí v Krkonoších se skládá ze tří částí (Křížlice, Roudnice v Krkonoších a Jestřabí v Krkonoších). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1492. Obec leží asi 8 km severozápadně od Jilemnice a k současné podobě této rázovité horské vsi došlo v roce 1960 sloučením Jestřabí a Roudnice. Později se v roce 1970 připojily Křížlice.

V Jestřabí v Krkonoších se do dnešní doby dochovaly některé chalupy, které jsou ukázkou místní lidové architektury jilemnického typu. Jedná se například o stavení č.p. 21 s tzv. kabřincem. V Křížlicích nalezneme dva kostely. Katolický kostel sv. Jana Křtitele pochází z roku 1814, a druhý, kostel Českobratrské církve Evangelické, pochází z roku 1785. V Křížlicích se nachází také Mikuláškův vodní Mlýn, který je zapsán na seznamu kulturních památek.

Daleké výhledy a rodinná pohoda

Pro svoji polohu, klidné a pěkné prostředí je obec stále více vyhledávána turisty z domova i ze zahraničí, jsou odtud překrásné výhledy do dalekého okolí. V zimní sezoně lze využít lyžařského vleku zvaného „Na Stráňce“, který uživatele vyveze na sjezdovku vhodnou především pro rodiny s dětmi. V letní sezoně se pak můžeme vydat trasou nazvanou „Od Jizery do hor“, která nás zavede do Poniklé či údolím Jizery do Jablonce nad Jizerou. Obec Jestřabí v Krkonoších se pyšní také polním letištěm.

Toulky okolím Jestřabího

Křížovou cestou ke kapli Panny Marie

Poznejte Jestřabí během příjemného výletu. Dovede vás krásnou krajinou ke křížové cestě a ochranné kapličce Panny Marie se studánkou. Výlet je okruh a zvládnete ho klidně i s dětmi - celková délka je 9 km. 

Mapa trasy

Za Kavánovými obrazy

Stezka vychází v Víchové nad Jizerou, ale provede vás krásnými zastaveními i přes Křížlice. 

Tip na výlet
Naučná stezka seznamuje s historií a zajímavostmi obce Víchová nad Jizerou a severním okolím.

Významní rodáci

V Jestřabí v Krkonoších se narodil Jan Kadavý (1810-1883), pedagog, spisovatel a novinář, a je zde umístěna jeho pamětní deska. Rodákem ze zdejších Křížlic byl výtvarník Cyril Kutlík.

Informace

Adresa
Roudnice 42
514 01 Jestřabí v Krkonoších
GPS
50.6764450N, 15.5081836E
Dnes
23. 7. 2024
fog
11.6 °C
teplota
1.9 m/s
vítr