Nostalgické jízdy na trati Pojizerský Pacifik
Share

Historické vlaky svezly po kolejích Pojizerského Pacifiku více než 6000 cestujících

Krkonošské železniční víkendy již neodmyslitelně patří k letní zážitkové nabídce

Místní i turisté si oblíbili bafající parní lokomotivy i malý motoráček s pohádkovým jménem Hurvínek a stále častěji je využívají k výletům po kolejích lokální trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, zvané Pojizerský Pacifik. Svědčí o tom čísla přepravených cestujících, stejně jako výsledky dotazníkového šetření. A neméně výmluvné jsou bezprostřední zkušenosti a ohlasy, které při sobotních programech přímo na stanici tak rádi posloucháme.  

Během čtyř letních víkendů se historickými vlaky svezlo 6.235 cestujících

Nostalgické jízdy a rodinné soboty lákají

Lokální trať 042 patří k cennému dědictví regionu a západní Krkonoše zdobí již více než 120 let. Je také živoucí stopou hraběte Jana Nepomuka Františka Harracha, bez jehož nadšení a neutuchajícího úsilí by lokálka pravděpodobně nikdy nebyla vybudována. V duchu tohoto odkazu dlouhodobě usilujeme o oživení trati, její využívání jako šetrné formy dopravy i jako zážitku nejen pro rodiny s dětmi. Podporujeme Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších, který Krkonošské železniční víkendy připravuje. Podstatná je však také péče Spolku o památkově chráněný areál železniční stanice Martinice, provoz místního Železničního muzea a další prospěšné činnosti.

Společnými silami realizujeme doprovodné sobotní programy, jejichž cílem je nejen rozšíření zážitku o další aktivity, ale také probuzení zájmu návštěvníků o unikátní historickou stanici i celou trať.

Program Léto s Pojizerským Pacifikem byl podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. 

Sedma na trati Pojizerský Pacifik, foto: Petr Holub

Trať slouží celoročně a zve k zážitkům i výletům

Lokálku Pojizerský Pacifik lze využít kdykoliv během roku, k běžné jízdě nebo cestě za výlety. Přímo v Martinicích je o víkendech od května do října otevřeno Železniční muzeum. Kdykoliv je přístupná také naučná stezka Nádraží Martinice, která provede kolem celého areálu. Pro všechny malé cestující jsme připravili dobrodružnou hru do vlaku, která přináší zábavu a luštění do vlaku i na doma. Je navíc zapojena do hry Pohádkové Krkonoše, a tak vybízí i k dalšímu putování po Krkonoších. Pro pěší turisty jsme zpracovali nabídku výletů z jednotlivých stanic na trati, různé délky a náročnosti. 

Více o trati

Dotazníkové šetření je podkladem pro další posun

Po dva víkendy probíhalo během nostalgických jízd přímo na stanici v Martinicích dotazníkové šetření. Respondenti měli možnost vyjádřit svou celkovou spokojenost s akcí, ale také s dalšími oblastmi zájmu, jako je doprovodný program, infrastruktura či občerstvení. 

Z výsledků vyplývá, že akce jsou komplexně hodnoceny velice pozitivně (známka 1,3 z 5, známkovalo se jako ve škole). Velká skupina účastníků se na akci vrací opakovaně (33%) a plánuje v tom pokračovat i v budoucnu. Rezidenti trať rádi využívají k výletům (45%) a oceňují krásné výhledy z okna vlaku i možnost objevit zajímavá místa v jejím okolí. Nejčastější skupinou návštěvníků jsou rodiny s dětmi (57%), které Krkonoše pravidelně navštěvují. O popularitě akce vypovídá také fakt, že třetina respondentů přijela do Krkonoš cíleně pouze za nostalgickými jízdami. 

Turistický produkt s přínosem pro celý region

Je zřejmé, že prezentace trati jako jednoho ze stěžejních turistických produktů destinační společnosti Krkonoše dává smysl. Trať provází i méně známými a turisticky exponovanými lokalitami, je alternativou osobní automobilové dopravy. Nostalgické jízdy a navazující program vnímáme jako příležitost k další popularizaci lokálky i turistické oblasti. Každý turista či výletník, který na akci do Krkonoš přijede, je díky multiplikačnímu efektu ekonomickým přínosem pro celý region. 

Autor fotografie parního vlaku Sedma: Petr Holub

Informace

Další aktuality

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost
V minulosti byla zvěřina na každém stole patřícím šlechtě a dnes se stává oblíbeným masem pro všechny. Mnozí mají strach
První z Krkonošských železničních víkendů, který se konal o víkendu 13. s 14. července na trati Pojizerského Pacifiku, tedy mezi