Pojizerský Pacifik
Udostępnij

Pojizerský Pacifik

Wybierz się na przejażdżkę po pełnej romantyzmu okolicy

Pojizerský Pacifik (Nadizerski Pacyfik) to  linia kolejowa Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Prowadzi doliną rzeki Izery zachęcając do przejażdżki i planowania wycieczek z poszczególnych stacji. Zapraszamy w podróż z wyjątkowymi widokami na panoramę Karkonoszy!

Nostalgické jízdy na trati Pojizerský Pacifik

A pokrok přijel po kolejích...

Lokální trať Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou je jednou z nejhmatatelnějších stop hraběte Jana Harracha v regionu. Výstavba železnice, kterou v roce 1898 inicioval a prosadil, otevřela Krkonoše průmyslovému pokroku i turistům. 

Pokrok tak doslova přijel po kolejích! Vždyť cesta z Martinic do Rokytnice trvala dostavníkem dvě a půl hodiny… Parní vlak stejnou vzdálenost již na začátku 20. století urazil za 44 minut. A uvezl mnohonásobně více nákladu i osob. 

Více o rodu Harrachů

Trať plná příběhů a zajímavostí

Prozkoumejte Železniční stanici Martinice v Krkonoších

Ať už v Martinicích vaše jízda začíná nebo končí, unikátní nádraží si určitě prohlédněte. Právem bylo v roce 2016 vyhlášeno kulturní památkou. Proč? Provoz je tu stále řízen ručně ovládanými návěstidly a výhybkami. Tady neuvidíte žádné počítače, tady provoz řídí skuteční lidé (výpravčí a signalisté). To je věc v dnešní době už ojedinělá. Přesvědčte se o tom během komentované prohlídky, o víkendech od května do října se tu totiž otevírá Železniční muzeum

Více o areálu stanice

Zkuste hry do vlaku v té nejlepší společnosti

Jedete s dětmi? Vytiskněte si nebo vyzvedněte na nádraží novou hru Jízda s hrabětem. Sám Jan Harrach bude dětem dělat průvodce po trati, seznámí se s ním v krátkém komiksu. Zahrajte si prima hry přímo během cesty, některé si nechte na doma, ať vám neutečou výhledy z okýnka. Vyluštěte šifry, vyprávějte si příběhy, pozorujte krajinu za oknem, tipujte a soutěžte. 

Hru lze vyzvednout na nádraží v Martinicích a v informačních centrech Jilemnice, Vrchlabí a Rokytnice nad Jizerou. 

Vytisknout hru

Vyrazte na výlet podél trati

Vlakem se po trati můžete projet celoročně, brázdí ji každý den tam a zpět, z Martinic či Jablonce vyráží co 2 hodiny. Pozor - do Rokytnice zajíždí pouze jednou denně. Vlak vás pohodlně přiblíží k zajímavým místům v západních Krkonoších. Zaparkovat auto lze přímo u nádraží v Martinicích nebo Jablonci, pro další putování už ho nebudete potřebovat. 

Kde vystoupíte a jaký bude cíl vaší cesty?

Tipy na výlety

Jízdní řád 

Vychutnejte si speciální jízdy a rodinný program

O čtyřech letní víkendech se po trati prohání speciální nostalgické vlaky. Bafající parní lokomotivu poznáte podle oblaku páry a sazí už z dálky. Nebo raději nasednete do malého motoráčku s pohádkovým názvem Hurvínek?

Po čtyři soboty vás navíc čeká speciální rodinný program. Přímo na perónu nádraží se odehrají dětská divadla i soutěže. Setkejte se osobně s hrabětem Harrachem, vyzkoušejte vlastní zručnost při výrobě perličkových ozdob. Průvodci Železničního muzea vám budou k službám. Co chybí k dokonalosti? Nic. Nádražní kavárna s domácími dobrůtkami, párkem na tácek, točeným pivem a kávou za hubičku bude totiž také otevřená...   

Kompletní program