Bezpečně po horách
Udostępnij

Bezpiecznie w górach

Krkonoše jsou jediné české hory s vysokohorským rázem. Klima na jejich hřebenech má vzhledem k tak vysoké nadmořské výšce svá specifika a rizika. Než vyrazíte na túru, je proto dobré se s nimi seznámit a především – dobře se na ně připravit. 

Ani sebelepší příprava sice nezajistí, že se nedostanete do nebezpečné situace... Je ale spolu s vašimi zkušenostmi základním předpokladem pro to, abyste tuto situaci zvládli. 

Jak se připravit na horskou túru

Nechoďte sami, nebo informujte vaše blízké o trase 

Ideální je samozřejmě vyrazit do hor minimálně ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud se hodláte vypravit samostatně, řekněte někomu z vašich blízkých, po které trase se budete pohybovat, případně svou trasu zadejte do aplikace Záchranka. Slouží k tomu funkce Elektronická kniha túr. 
 

Stáhněte si do mobilu aplikace Záchranka a Mapy.cz

Obě aplikace patří v současné době k základnímu vybavení (nejen) na horskou túru. Aplikace Záchranka vám usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stiskem jednoho tlačítka odešlete nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155. 

Mapy.cz vás vymotají téměř z každé šlamastyky. Stáhněte si nejen aplikaci, ale také offline mapy, nemusíte pak pro navigaci v terénu využívat data. 

Stáhnout Záchranku

Stáhnout Mapy.cz
 

Sledujte a nepodceňujte počasí

Píšeme a mluvíme o tom stále – vysokohorské počasí je zrádné, vrtkavé, a ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Jak řekla meteoroložka Alena Zárybnická v našem podcastu: „V horách je jinak vždycky úplně všechno.“ Je tu silnější vítr a tím se počasí mění rychleji. Nelze tedy zcela spoléhat na předpověď aplikací ani na meteorologický radar. Do hor buďte vždy vybaveni na všechny varianty a nenechte se překvapit. Před výletem se podívejte na webkamery, mnoho z nich je umístěno i na hřebenech a přiblíží vám skutečný stav povětrnostních podmínek. 

Webkamery
 

Zjistěte si maximum informací o trase

Důležité jsou přesné informace o délce, převýšení a celkové náročnosti trasy. Doporučujeme si také udělat přehled o tom, zda jsou podél trasy boudy, útulny nebo jiná útočiště pro potřebu odpočinku či občerstvení. Podívejte se, zda nejsou na trase aktuálně omezení či uzavírky. Je to běžné v souvislosti s údržbou tras, na jaře omezuje vstup na některá místa tokající tetřívek. Informace o uzavírkách či neprůchodnosti tras v Krkonoších najdete na veřejném mapovém portále Správy KRNAP, stačí zakliknout vrstvu Omezení průchodu na cestách. 

Mapový portál KRNAP
 

Sbalte do batohu vše potřebné

Co by nemělo v batohu chybět, když vyrážíte do hor? Určitě náhradní oblečení (funkční triko, čelenka, čepice, ponožky), nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, svetr či mikina navíc, lékárnička, opalovací krém a sluneční brýle. Jídlo a dostatek pití

Tipy navíc

  • Zvolte vhodnou obuv s pevnou podrážkou a dobrým vzorem. 
  • Bundu si sbalte do batohu vždy. V létě postačí lehká, která neprofoukne a pod kterou dáte mikinu. Ale bude se hodit. 
  • Sbalte si nákrčník, kšiltovku i čelenku nebo čepici proti větru. V chladnějším období budete vděční za slabší rukavice. 
  • Trekové hole jsou skvělým pomocníkem i v horském terénu. 
     

Dodržujte pravidla v národním parku

Příroda Krkonoš ukrývá poklady světového významu, a právě proto tu byl již roku 1963 vyhlášen národní park. Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Abychom cenné přírodní dědictví zachovali, je třeba je dodržovat. Jsou jednoduchá, srozumitelná a jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině.

Základní pravidlo zní - zůstaňte na cestě! Ta další si můžete pročíst na webu Správy KRNAP. 

Děkujeme za váš respekt a ohleduplnost vůči ostatním návštěvníkům i přírodě.

Pravidla chování v KRNAP

 

Pozor na jiná pravidla v Polsku

I na polském území je příroda Krkonoš chráněna národním parkem. Platí zde ovšem trochu jiná pravidla a také poplatek za vstup. Myslete na to, pokud se chystáte sejít z hřebenů na polskou stranu. Poplatek lze uhradit online a je z něj vyjmuta cesta česko-polského přátelství. Také mějte na paměti, že v polské části parku je turistika povolena pouze od svítání do soumraku a psi mají vstup povolen pouze s náhubkem a na vodítku.

Koupit vstupenku

Choďte beze stop

Co dělat, když příroda volá a horská bouda v nedohlednu? Chovejte se tak, aby navštívené místo vypadalo po vašem odchodu stejně, jako před vaším příchodem. Co neskončí v pytlíku, skončí pod zemí. V klidových územích nechoďte mimo cestu, vyhněte se vodním zdrojům. Základní pravidla shrnuje web Chodím beze stop.

Chci chodit beze stop

Horská služba Krkonoše

Horská služba je neodmyslitelnou součástí hor

Zasvětit život pomoci člověku, je velmi šlechetné. Členové Horské služby jsou často lidé, kteří v horách vyrůstali a jejichž osud je s nimi navždy spojen. Jsou to také odborníci, kteří musí projít náročnými zkouškami, aby tuto bohulibou profesi mohli vykonávat.

Naslouchejme jim, nechme si poradit, buďme při pohybu na horách pokorní. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat jejich pomoc.

Více o Horské službě

Nepodceňujte hory, jejich terén ani počasí, a naopak nepřeceňujte své síly. Pokud chcete s přípravou začít už dnes, přinášíme na závěr pár tipů ke studiu

Bližší informace:

Alena Cejnarová, marketing pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136

Další články

Linia Pojizerský Pacifik łączy Martinice w Karkonoszach z Rokytnicą nad Izerą. Biegnie wzdłuż rzeki Izery i oferuje relaksującą przejażdżkę do początku wycieczek w zachodnich Karkonoszach.
W końcu dni wolne obejmują także odpoczynek! Włączcie to do programu tutaj, w Karkonoszach. Górskich bajek będziesz miał dość, a odległe widoki nie znikną.
Wybierz najwyższe góry w Czechach na swój zimowy urlop. Karkonosze oferują stabilną pokrywę śnieżną, ośrodki bez tłumów i góry wrażeń, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem narciarstwa. Oferują surowy klimat i przyjazne oblicze. Przyjedź i przekonaj się sam!