Na Zlatém návrší
Udostępnij

Najlepsze rodzinne wycieczki w Karkonoszach

V Krkonoších je to sice často do kopce, ale cesty vedou krajinou, kterou si s dětmi zamilujete. Jak to víme? Protože jsme pro vás všechny doporučené trasy s vlastními dětmi vyzkoušeli!

Základ úspěchu tkví v dokonalém plánování, motivaci a dobré svačině. S prvním i druhým bodem vám rádi pomůžeme.

Trasy jsme připravili a zanesli do mapy. Motivací jsou nejen krásná místa, která společně objevíte, ale také lov razítek a odměn díky razítkovací hře Pohádkové Krkonoše. Tak pojďte na TOP 10 + 1 výlet v Krkonoších! 

 

S dětmi na Sněžku

Jde to s malými, většími i kočárky. Připravili jsme pro vás několik variant tras.

Sněžka je královnou českých hor a je nasnadě, že chcete dětem dopřát radost z jejího zdolání. Zvlášť, pokud už mají v nožkách nějaký ten krkonošský kilometr a chtějí si troufnout na horu nejvyšší. Určitě to jde a my vám s tím rádi poradíme. Dobré plánování a příprava jsou totiž v tomto případě rozdílem mezi vrcholným zážitkem dovolené a zklamáním. 

Volte vedlejší sezonu, všední dny a ranní hodiny. Během letních měsíců, prázdnin a víkendů je Sněžka v obležení a fronta na lanovku z Pece pod Sněžkou nekonečná. Její vrchol se stává mraveništěm, na které proudí nikdy nekončící šňůra turistů.  

Kudy na Sněžku

TOP 10 výletů s dětmi v Krkonoších

 

Délka výletu 6,4 km - vhodný pro kočárky

Lesopark na vrcholu Stráž ukrývá 4 nápadité vyhlídky ze dřeva a oceli. Jejich podoba i jména se pojí se symboly, které historicky patřily do znaku města. Zdolat tak můžete Lišku, Medvěda, Ovci a Horníka. Nabízí dobrodružství při šplhání po žebřících a kamenitých schodech i krásné výhledy do údolí a na západní hřebeny. 

Auto zaparkujte ve Františkově, části Rokytnice nad Jizerou. Stačí přeběhnout silnici a jste na červeně značené cestě, která vás dovede k vyhlídkám.

Trasa v mapě
 

Délka 6,2 km (varianta z Medvědína 9,5 km) - nevhodné pro kočárky

Jsou místa v Krkonoších, které chce navštívit každý z nás. Pramen Labe, LabskýPančavský vodopád k nim určitě patří. A proto sem míří davy. Výlet na ně si tak užijete nejlépe mimo letní sezonu a s ohledem na křehkou přírodu kolem vás.

S nejmenšími dětmi volte trasu z Horních Míseček, odkud vás vyveze pravidelná linka autobusu až na Zlaté návrší. Se zdatnějšími malými turisty vyrazte ze Špindlu lanovkou na Medvědín na skvělé Meďánkovo hřiště a potom už po svých směrem vzhůru. 

Pokud chcete vyrazit s kočárkem, pak volte ze Zlatého návrší v obou směrech žlutou trasu. 

Délka 7,5 km - vhodný pro kočárky

Pohodová trasa s nádhernými výhledy vede vlastně skoro pořád z kopce. Auto ponechte v Janských Lázních u dolní stanice kabinové lanovky. Nechte se vyvézt na vrchol Černé hory a vyrazte kolem Černohorského rašeliniště, Kolínské boudy a luční enklávy Lučiny do Pece pod Sněžkou. K cestě zpět do Janských Lázní můžete využít běžné autobusové linky, nebo TOURBUS pendlující v rámci středisek SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC. 

Trasa v mapě

Délka 4 km (delší varianta do Pece 6,6 km) - vhodný pro kočárky

Obří mravenci, rys nebo zmije se prohání po loukách a lesích nad Portášovými boudami. Vyšplhejte jelenovi do paroží nebo do čapího hnízda. Herní krajina Pecka je zkrátka hřiště, jaké jinde neuvidíte! Navíc k němu vyjedete pohodlně lanovkou, cestu zpět pak můžete zvolit po svých. Kratší cesta vede rovnou zpět do Velké Úpy, delší potom do Pece pod Sněžkou, kde se napojíte na hravou naučnou stezku ke Krakonošově zpovědnici. 

Délka námi doporučené trasy 6,3 km - vhodná pro terénní kočárky

Pohádky do Krkonoš neodmyslitelně patří. A kdo by neznal ty od Marie Kubátové. Připomeňte si je spolu s dětmi na Pohádkové stezce na Horní Malé Úpě. Čeká vás 10 zastavení plných příběhů a her zasazených do kouzelné krajiny Malé Úpy.

Celá stezka je poměrně dlouhá, proto doporučujeme absolvovat asi 6 km okruh, který zvládnete i s kočárky.

Trasa v mapě

Délka 8,3 km - nevhodný pro kočárky

Příjemná a nenáročná trasa, která vás bude bavit. Na Špindlerovku vyjedete autobusem a odtud vyrazíte po červené hřebenovce. Cestou si můžete pročíst informační panely k Naučné stezce profesora Fanty a potom odbočíte na Naučnou stezku Krkonošská zvířátka. Děti se tu dozvědí spoustu zajímavostí o typických obyvatelích Krkonoš a když budou mít oči na stopkách, také je i osobně potkají. 

Délka 5,5 km - vhodný pro terénní kočárky

Benecku se přezdívá vzdušné lázně, pro místní čerstvý luft. Je to středisko vysoko v horách a přitom skvěle vybavené pro letní dovolenou. Nebo výlet. Vyrazte třeba na rozhlednu Žalý za dalekým kruhovým výhledem. Cestu vám zpestří Hravá naučná sojčí stezka a 3D bludiště kousek od parkoviště potáhne děti zpět na Benecko. 

Trasa v mapě

Délka 4,5 km - vhodný pro kočárky

Ručně vyráběné, originální, pestrobarevné a blýskavé vánoční ozdoby se rodí již více než sto let v Poniklé. Podívejte se s dětmi, jak vznikají kouzelné skleněné ozdobičky a sami si jejich výrobu vyzkoušejte. 

Výlet začněte v Martinicích v Krkonoších. Na unikátním nádraží nastupte do vlaku a vyrazte na projížďku po trati Pojizerský Pacifik. Na cestu si na nádraží vyzvedněte hru Jízda s hrabětem. Vystupte na zastávce Poniklá. Od vlakové zastávky po žluté, Od vlakové zastávky po žluté, poté přejdete hlavní silnici a kolem
obecního úřadu budete po vedlejších cestách stoupat vzhůru.

Trasa v mapě

Vše o trati Pojizerský Pacifik

Délka 5,7 km - nevhodné pro kočárky (na povalových chodnících kolem rašeliniště se nedá vyhnout)

Na vrchol Černé hory vás během léta denně vyveze kabinková lanovka ČERNOHORSKÝ EXPRESS. Přímo u stanice čeká Dětský park Kabinka, který děti určitě nebudou chtít minout. Hned za rohem vyšplháte na rozhlednu Panorama a pak vyrazte na pohodovou vycházku k jedinečnému Černohorskému rašeliništi. Zpět do Janských Lázní to jde třeba na koloběžce. A na závěr dne vběhněte do korun stromů na Stezce Krkonoše a do Emilova lesního světa, který k ní patří. 

Délka 2,5 km - vhodné pro kočárky a nejmenší turisty

Krátká procházka podél řeky Mumlavy je ideální pro ty nejmenší. Pokud jedete s kočárkem, pak půjdete v obou směrech po asfaltové cestě značené modře. S malými dětmi, které už něco uťapkají samy, odbočte na žlutě značenou hravou Liščí stezku.

Na závěr doporučujeme návštěvu Lesnické a myslivecké expozice Šindelka, která interaktivní formou poučí o těžbě dřeva a představí lesní obyvatele Krkonoš.

S většími dětmi nebo těmi spícími v kočárku můžete vyšlápnout až na Krakonošovu snídani. Pak je to bezmála 12 km. 

Pohádkové Krkonoše

Zdá se vám to málo? Pohádkové Krkonoše nabízejí další zážitky!

Malovaná brožura k razítkovací hře Pohádkové Krkonoše přináší celkem 41 míst a výletů šitých dětem na míru. I na všech vybraných výletech výše můžete sbírat razítka. 

Pokud vyrážíte do Krkonoš na pár dní, nebo se k nám pravidelně vracíte, neměla by brožura chybět ve vašem batohu.  

Vše o Pohádkových Krkonoších

 

Bližší informace:

Alena Cejnarová, manažer marketingu pro Destinační společnost Krkonoše, e-mail: acejnarova@krkonose.eu, tel.: +420 775 231 136